אודות

מרצ היא מפלגת השמאל של ישראל. היא הוקמה ב-1992 כאיחוד של שלוש מפלגות – רצ בראשות שולמית אלוני, מפ"ם בראשות יאיר צבן, ושינוי בראשות אמנון רובינשטיין. לאחר הבחירות הראשונות שבהן השתתפה, ביוני 1992, היתה מרצ מרכיב חשוב בממשלת השלום של יצחק רבין.
בראש מרצ עמדו שולמית אלוני, יוסי שריד, יוסי ביילין, חיים (ג'ומס) אורון, זהבה גלאון, תמר זנדברג, וכיום מכהן כיו"ר המפלגה ח"כ ניצן הורוביץ. מרצ פעלה בכל הכנסות מאז הקמתה בכנסת ה-12, ועד הכנסת הנוכחית, ה-24, בה מייצגים אותה ח"כ ניצן הורוביץ, ח"כ תמר זנדברג, ח"כ יאיר גולן, ח"כ ג'ידא רינאווי-זועבי, ח"כ עיסאווי פריג' וח"כ מוסי רז.
המפלגה מקדמת זכויות אדם ואזרח, מאבק בגזענות, מדיניות כלכלית-חברתית סוציאל-דמוקרטית, הפרדת דת ומדינה, וחותרת לסיום הכיבוש ולשלום על בסיס פתרון שתי המדינות.
למרצ נציגים מוניציפליים רבים, ערבים ויהודים, בעשרות עיריות ומועצות מקומיות ואזוריות. כמו כן היא מיוצגת בהסתדרות העובדים, במוסדות הציוניים ובתנועה הקיבוצית. למרצ סניפים בכל רחבי הארץ, וכן פועלים במסגרתה ארגוני נוער, צעירים וסטודנטים.
מרצ פועלת בהתמדה לקידום החופש, השיוויון והשלום, מתוך תפיסה אוניברסלית של שיוויון ערך האדם. בין החוקים הרבים שחוקקו חברי הכנסת של מרצ בולטים חוק הדיור הציבורי, חוק נגישות לבעלי מוגבלויות, חוקים למאבק באלימות נגד נשים והבטחת ייצוג מגדרי, ביטול אפליה נגד הקהילה הגאה ועוד. מרצ עומדת בחזית המאבק נגד סיפוח ולמען השלום, נגד כפייה דתית, העלאת קצבאות הנכות, הפסקת טיפולי ההמרה ללהט"בים, תחבורה ציבורית בשבת ונישואין אזרחיים.

מצע ותכניות

מרצ היא מפלגת שמאל אידיאולוגית המציגה מצע מקיף ונרחב. המצע משקף תפיסת עולם שמאלית, סוציאל-דמוקרטית, המתנגדת לכיבוש ותומכת בהפרדת הדת מהמדינה.

לקריאת המצע בשפות נוספות:

הנציגים שלנו

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ

ח"כ תמר זנדברג

ח"כ יאיר גולן

ח"כ ג׳ידא רינאווי-זועבי

ח"כ עיסוואי פריג'

ח"כ מוסי רז

תומר רזניק, מזכ"ל מרצ

פעילים פעילות במרצ

נוער מרצ

להצטרפות >>

צעירי מרצ

להצטרפות >>

מרצ סטודנטים

להצטרפות >>

הצטרפות לפעילות

להצטרפות >>

ניצן הורוביץ

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ, נבחר לראשות המפלגה ביוני 2019. קודם לכן כיהן כח"כ מטעם מרצ בין השנים 2009-2015. ב-2013 התמודד לראשות העיר תל אביב-יפו מטעם מרצ. הורוביץ הוא חבר הכנסת ההומו המוצהר הראשון שעומד בראש מפלגה בישראל. הוא הקים את תנועת ישראל חופשית למאבק בכפייה דתית, הוביל את המאבק לשוויון הקהילה הגאה בישראל ופעל רבות למען הפרדת דת ומדינה ולקידום עירוניות מקיימת, תחבורה ציבורית והגנת הסביבה.
ח"כ הורוביץ הוא בעל רקע עיתונאי עשיר מזה 30 שנה, ועסק רבות בסיקור עניינים בינלאומיים. הוא היה פעיל בארגונים לזכויות אדם וארגוני סביבה, חבר במכון מיתווים ובגופים נוספים לקידום השלום ויחסי החוץ של ישראל. הוא בוגר הפקולטה למשפטים ועורך-דין. גר בתל אביב עם עידו, בן זוגו מזה שנים רבות.

תמר זנדברג

ח"כ תמר זנדברג יו"ר סיעת מרצ, נבחרה לראשונה לכנסת ה-19, יו"ר מרצ בשנים 2018-2019. ממובילות המאבק לזכויות אדם, לשוויון מגדרי, נגד סחר בנשק ולמען בעלי חיים. בכנסת ה-20 כינה כיו"ר הועדה למאבק בנגעי הסמים והאלכוהול והיא הראשונה בתפקיד זה שתומכת בלגליזציה של קנאביס. הקימה לראשונה את השדולה החילונית בכנסת ואת השדולה נגד אלימות משטרתית.

יאיר גולן

ח"כ ואלוף במיל' יאיר גולן, בעל עבר צבאי-פיקודי עשיר הכולל שורה של תפקידים בכירים ביניהם מפקד אוגדת איו"ש, מפקד פיקוד העורף, מפקד פיקוד הצפון וסגן הרמטכ"ל. גולן בעל תואר ראשון במדע המדינה באוניברסיטת תל-אביב ותואר שני במדיניות המנהל הציבורי מאוניברסיטת הארווארד. הוא מתגורר בראש העין, נשוי לרותי, ואב לחמישה.

ג׳ידא רינאווי-זועבי

מייסדת ומנכ״לית לשעבר של מרכז אינג’אז לקידום רשויות מקומיות ערביות. מומחית לשלטון המקומי בישראל, מלווה פרוייקטים של פיתוח כלכלי והעצמה קהילתית. חברה בחבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית, חברת דירקטוריון בבית איזי שפירא לילדים עם מוגבלויות.

עיסאווי פריג׳

ח״כ לשעבר, כיהן כסגן יו״ר הכנסת וחבר בוועדות החוץ והביטחון והכלכלה. בכהונותיו בכנסת הביא פריג׳ למינויה של הקאדית המוסלמית הראשונה בישראל ופעל לקידום חיבורים בין ערבים ליהודים ולהנגשה והנכחה של השפה הערבית במרחב הציבורי. רואה חשבון במקצועו.

מוסי רז

ח"כ לשעבר, כיהן כמזכ"ל שלום עכשיו וכיו״ר פורום ארגוני השלום. רז פעיל בולט להגנת הסביבה, כיהן כיו”ר ״חיים וסביבה״ – ארגון הגג של ארגוני הסביבה בישראל, והעביר בכנסת את החוק לייצוג ארגונים סביבתיים במוסדות התכנון. כיהן כיו"ר ארגון "בזכות" – המרכז לזכויות אדם של אנשים עם מוגבלויות.

תומר רזניק

תומר רזניק (30), מכהן כמזכ"ל מרצ וחבר בהנהגת ההסתדרות. בעל תואר ראשון ושני במשפטים. נבחר לרשימת 30 הצעירים המבטיחים מתחת לגיל 30 של מגזין Forbes לשנת 2019.

דילוג לתוכן