ח»כ זנדברג: «על שולחן המטבח שלי אין ולא יהיה נשק»

30 נשים נרצחו בעשור האחרון בישראל באמצעות נשק ששימש לאבטחה. 
במוצאי חג הפסח (26.3), נרצחה אשה בידי בעלה המאבטח באקדח האבטחה שלו, פחות מחודש אחרי מקרה הרצח הקודם בידי מאבטח. 
רצח נשים באמצעות נשק המשמש לאבטחה הוא תופעה נרחבת, שיש להלחם בה ולעצור אותה. נראה כי אותם כלי נשק שמשמשים להגברת הביטחון במרחב הציבורי, פועלים דווקא להקטנת הביטחון במרחב הביתי. והקלות הבלתי נסבלת של השימוש בנשק, עולה לנו בחיי אדם.
הפתרון היחיד לתופעה האלימה הזו הוא הוצאת נשק המאבטחים מהבתים.

ח»כ תמר זנדברג, שפועלת לעצור את השימוש החופשי בנשק שמפקיר את חייהן של נשים רבות, פנתה לאחרונה לאחראי על רישוי הנשקים במשרד לביטחון פנים, בבקשה שיפעל לגבש תכנית לאומית לצמצום כלי הנשק בחברה האזרחית, ולהגביר את  האכיפה והפיקוח על כלי הנשק, הרישיונות והשימוש בהם. 

«נתוני מחקרים שנערכו בעולם מעלים כי תדירות מקרי הרצח של נשים עולה דרמטית בבתים אשר יש בהם כלי נשק» כתבה זנדברג. «לפי המחקרים, הסיכוי לרצח נשים עולה פי חמישה כשגברים בעלי עבר של אלימות כלפי בת זוגם מחזיקים בכלי ירייה. בכל מקום אשר הוחמרו בו החקיקה והאכיפה בנושא רישוי הנשק, מספר מקרי הירי בנשים ירד דרמטית.

 במדינת ישראל פועלות כיום כ-400 חברות אבטחה שמעסיקות כ-34 אלף מאבטחים חמושים. לשם ההשוואה, במשטרה עובדים 28 אלף שוטרים — פחות ממספר המאבטחים הפרטיים. לקלות הבלתי נסבלת שבה כלי נשק מגיעים למרחב הביתי, ללא הצדקה, יש מחיר. המדינה וחברות האבטחה מעבירות את האחריות מזו לזו, והטענה העיקרית היא חיסכון כלכלי ותפעולי, אולם לחיסכון לכאורה זה יש מחיר יקר, והוא מגיע על גבן של נשים. יש לשים סוף לקלות בה מגיעים כלי הנשק למרחב הביתי, ומשמשים כנגד נשים וילדים בו.

 המדינה הינה המעסיקה הגדולה ביותר של חברות האבטחה, והאחריות הראשית מוטלת עליה, ובפרט על משרדך. יש צורך בשינוי המכרזים היוצאים בנושא. כפי שמפורטת בהנחיות דרישת הלבוש, יש לעמוד ולהקפיד על הדרישה להפקדת הנשק לאחר סיום המשמרת. יש לחדש את הנהלים, ולהביאם לידיעת המאבטחים והשומרים».

הצטרפו אלינו לקריאה להוצאת הנשקים מהבתים, קחו חלק בקמפיין «האקדח על שולחן המטבח» שיזמו ארגוני נשים.