מספר חסר תקדים של עשרות ח”כים הגיע לתמוך בכנס גדול בכנסת למען נישואים אזרחיים

ח”כ ניצן הורוביץ: “הציבור מביע אי-אמון מהדהד ברבנות”

 

 

ח”כ יעל גרמן: “במדינה דמוקרטית אין מקום לפגיעה כה קשה באזרחים”

 

עשרות חברי כנסת מסיעות שונות, השתתפו בכנס גדול בכנסת שיזם ח”כ ניצן הורוביץ, למען נישואים אזרחיים.

 

בכנס הוצגו נתונים רשמיים מטעם הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, לפיהם אחד מכל חמישה זוגות שהתחתנו ונרשמו כנשואים בישראל בשנה הקודמת, עשה זאת בחו”ל ולא דרך הרבנות. מדובר ביותר מ-9,000 זוגות הנישאים בקפריסין, פראג, ומקומות נוספים ברחבי העולם, בעלות כבדה של אלפי דולרים.

 

מבין כ-40% מהזוגות הישראלים שנישאו בחו”ל, לפחות אחד מבני הזוג הוא יוצא חבר העמים, אשר נתקל בקשיים מצד הרבנות. זוגות רבים אחרים, מתחתנים בחו”ל מתוך בחירה, לאחר שמאסו ברבנות.  

 

בכנס השתתפו ראשי כל האירגונים השותפים למאבק למען חופש בחירה בנישואים, וכן העידו זוגות שנאלצו להתחתן בחו”ל עקב קשיים והשפלות מצד המימסד האורתודוקסי והרבנות. בין הזוגות: גבר יליד ישראל ואישה עולה מרוסיה שעברה גיור כהלכה, אך הרבנות אינה מאפשרת להם להינשא כי הגבר הוא כהן. זוג אחר הוא של שני גברים ישראלים שנישאו בקנדה, וזוג שלישי הוא של אישה ילידת הארץ וגבר בן למשפחת עולים שנאלץ לעבור תלאות רבות ברבנות כדי להוכיח את יהדותו.

                                                            

בסקר שפירסמה עמותת חדו”ש, התברר כי 63% מהאוכלוסיה היהודית בישראל תומכים במתן אפשרות לנישואים אזרחיים. בקרב החילונים תמכו 88% בהנהגת נישואים אזרחיים.

 

בכנס הוצגה הצעת חוק של ח”כ ניצן הורוביץ לחופש בחירה בנישואים, המאפשרת בחירה בין נישואים דתיים לנישואים אזרחיים.

 

ח”כ ניצן הורוביץ, יו”ר השדולה הפלורליסטית: “ההיקף העצום של הנישואים בחו”ל מבטא אי-אמון מהדהד של הציבור במוסד הרבנות. מאות אלפי ישראלים לא יכולים לממש בארצם את הזכות הבסיסית של נישואים והקמת משפחה, בגלל המונופול שניתן למימסד הרבני האורתודוקסי על הדין האישי בישראל. אין לכך שום קשר ליהדות, ערכים, ואמונה. זה מונופול כוחני, פוליטי, שמבוסס על כסף והרבה ג’ובים. הפיתרון היחיד הוא אימוץ הצעת החוק שהגשתי לחופש בחירה בנישואים: מי שירצה להתחתן על-פי הדת, יוכל לעשות זאת כמו שהיום. ואילו מי שלא יכול או לא רוצה להינשא ברבנות, יוכל לעשות זאת בדרך אזרחית, וכך גם בגירושים. לכנסת החדשה יש הזדמנות לשים קץ לכפייה הדתית ולהתעמרות בחייהם של אזרחים ישראלים רבים כל כך, שכל חטאם שהתאהבו”.

 

 

ח״כ מיכל רוזין, יו״ר עמית של השדולה הפלורליסטית: ״השליטה של המוסד הרבני, שמורכב כולו מגברים, בזכות של כל אזרחית ואזרח להתחתן ולהתגרש בדרך הנכונה לו חייבת להיפסק. הסוגיה היא עניין של זכויות אדם ואשה וזכות אזרחית בסיסית גרידא ולא צריכה להיות בשליטה של אף גוף מלבד המדינה.״