זהבה גלאון מסכמת את מושב החורף

מסכמים מושב: הדחיינות של נתניהו, שלטון המתנחלים והפופוליזם של לפיד.

חברות וחברים,

השבוע הסתיים מושב החורף של הכנסת, הסיכומים המפורטים עוד יגיעו, אבל בינתיים כמה נקודות ציון חשובות; 
 

השבוע במליאת הכנסת אמרתי לראש-הממשלה, שהמשא-ומתן המדיני שהחל בסוף חודש יולי, הולך ומסתמן כמסע של דחיינות, התבכיינות והתקרבנות, ונשאלת השאלה האם נתניהו, שמאשים את הצד השני בסרבנות, הוא בכלל פרטנר להסדר שלום. במקום להוכיח מנהיגות ולקבל הכרעות אמיצות, ראש-הממשלה הולך שבי בעקבות הקיצונים המתנחלים מה”בית-היהודי”, שהכנסתם לממשלה, היא בעיני המהלך הגרוע ביותר של הממשלה הנוכחית, ושל מפלגתו שלו, מדנון ועד יעלון.

צפו בדיאלוג שלי עם ראש-הממשלה, על אופיה והגדרתה של ישראל כמדינה יהודית:

זוהי ממשלת נתניהו: שר-הביטחון, יעלון, שמשתלח בארה”ב כאחרון הטקבקיסטים, במטרה לפגוע בשיחות בוושינגטון, שר-שיכון, שמוסיף חטא על פשע, כשהוא מניח מטעני חבלה בשיחות בדמות מכרזים להתחלות בנייה בשטחים והעברות תקציביות להתנחלויות. לאחרונה נחשפה עלייה של 123% (!) בהתחלות הבנייה ביהודה ושומרון, לעומת 3% בתחומי הקו-הירוק, ורק השבוע התבשרנו על העברת 177 מיליון שקל לחטיבה להתיישבות, שהיא הזרוע הביצועית של הממשלה לבנייה בשטחים, שבשנת 2013 תקציבה נופח מ-55 מיליון ל-614 מיליון שקל, זו שמסרבת לחשוף את פעילותה בפני הציבור שמממן אותה, למרות דרישתי בוועדת החוקה של הכנסת לחייב בתקנות שקיפות בפעילות החטיבה.

התבקשתי על ידי אולפן YNET לבחור את האירוע המשמעותי ביותר בשנה הראשונה של ממשלת נתניהו. בחרתי בכניסה של הבית היהודי לקואליציה. צפו בקטע:

 החודש הראינו שאפשר גם אחרת. ביום שישי חורפי התכנסו מאות אנשים בתל אביב ל-“ועידה המדינית של מרצ”, כדי לדון בסוגיות הליבה המדיניות ובפתרונות שמציעה מרצ לבעיות אלה: חרם, התנחלויות, איראן, חמאס, חינוך לשלום, חילופי אוכלוסיות, שתי מדינות, ירושלים, אלה היו רק חלק מהנושאים, שנידונו בקבוצות דיון עם חברות וחברי כנסת, חברות וחברי ארגונים ועמותות, תומכי ופעילי מרצ. 
 

אבל לממשלה הזו לא מספיקה הנצחת הסכסוך עם הפלסטינים ולא שריפת הכסף של מעמד הביניים בהתנחלויות, במושב הכנסת האחרון ראינו גל חקיקה אנטי דמוקרטי עם חוקים כמו חוק המשילות שמאיים למנוע מהערבים ייצוג בכנסת, חוק משאל העם שמגלגל את האחריות לקבלת החלטות מדיניות לעם, החוק של ח”כ יריב לוין, המבדיל בין ערבים מוסלמים לנוצרים, כאילו אלה אזרחי סוג ב’ ואלה אזרחי סוג ג’ או החוק ההזוי לפיו אסור להשתמש במילה “נאצי”. 
 

השיא הגיע רגע לפני סוף המושב, כשהקואליציה ביצעה מחטף כדי להעביר שלושה חוקים ענקיים, “המשילות”, חוג הגיוס וחוק משאל העם, ללא דיון רציני, בשלושה ימים, תוך שימוש בסעיפים תקנוניים דרקוניים כדי למנוע מהאופוזיציה להשתמש בכלים העומדים ברשותה כדי להתנגד להם. בתגובה, אנחנו באופוזיציה החלטנו שאם הממשלה הכוחנית הזו חושבת שנמשיך לשמש תפאורה להצגה שלהם כשהם מוציאים את העקרונות הדמוקרטיים מהכנסת, כדאי שהם יחשבו שוב, ובצעד מחאה חסר תקדים החרמנו כולנו את הדיון במליאה וניהלנו דיון אלטרנטיבי של חברי האופוזיציה.

השבוע גם נחשפנו ליוזמה הפופוליסטית החדשה מבית היוצר של שר-האוצר, לפיד, להורדת המע״מ על דירות חדשות. ה״רפורמה״ החדשה בתחום הדיור היא עוד בלון שמשחררת ״יש-עתיד״, ואין ספק שהרצון לתפוס כותרות מגיע פעם נוספת על חשבון פתרון עמוק ורציני של בעיית הדיור. במקום לטפל בצד של ההיצע, מנסה לפיד לטפל בביקוש, וזאת על אף ההתנגדות העזה של אנשי משרדו, של נגידת בנק ישראל ושל כל המומחים באקדמיה. לפיד גם הוסיף קריטריון שירות צבאי לרפורמה, כדי למנוע מחרדים ומאזרחי ישראל הערבים גישה להטבת המס, וזאת במטרה להנציח את ההפליה שלהם. אם גם “הרפורמה” הזאת לא תתפוצץ כמו כל שאר הבלונים שהפריחה “יש-עתיד” מאז נכנסה לכנסת, הדבר היחיד שהיא תביא לו הוא העלאת מחירים חסרת תקדים, שתפגע פעם נוספת במעמד הביניים ובאוכלוסיות המוחלשות.
 
לצד התהליכים האלה, מרצ הולכת וגדלה. בתחילת המושב  הצלחנו להגדיל את כוחנו ברשויות המקומיות ב-41%, הסקרים שהתפרסמו לאורך המושב הצביעו על עלייה משמעותית ועקבית בכוחנו, ולאחרונה גם פתחנו בקמפיין המפקד, כדי לגייס חברים נוספים למרצ, להגדיל את המפלגה ולהגדיל את הכוח של השמאל בישראל. 
 
התפקיד שלנו הוא לא לפחד, לקחת אחריות, ולהמשיך להיות אמיצים וחלוצים שלפני המחנה.
 

לחצו על הכרזה והתפקדו למרצ:

 


 
חברי -כנסת שלנו הגיעו להישגים רבים במושב האחרון. יו”ר סיעת מרצ בכנסת, ח”כ אילן גילאון, הצליח עם סוף המושב להעביר בקריאה שנייה ושלישית את החוק לפטור מזכויות יוצרים לטובת הנגשת יצירות לאנשים עם מוגבלות. ח”כ גילאון אף זכה בפרס נאמן זכויות החולה, מטעם האגודה לזכויות החולה.
גם ח”כ ניצן הורוביץ זכה להישג חשוב עם סיום המושב, כשהחוק שאוסר אפליה של תלמידים עקב נטייה מינית וזהות מגדרית עבר בכנסת בקריאה שנייה ושלישית. חברת הכנסת מיכל רוזין מסיימת מושב מלא הצלחות עם זכייה באות הפרלמנטר המצטיין מטעם המכון הישראלי לדמוקרטיה. 
ח”כ עיסאוי פריג’, חבר בוועדת חינוך בכנסת, הצליח במהלך המושב להחתים ח”כים רבים מכל סיעות הבית על מכתב הקורא לשר החינוך שלא לבטל את חובת לימודי הערבית. השבוע נשא ח”כ פריג’ דברים בנושא בהשקת פורום החינוך של מרצ. ח”כ תמר זנדברג נבחרה על ידי “על משמר הכנסת” לחברת כנסת מצטיינת בתחום הפרדת הדת מהמדינה.
 

לפני סיום, אי אפשר לסכם את החודשים האחרונים ולא להזכיר את לכתם של שלושה אנשים אמיצים, שעיצבו את דמותה של מרצ ואת דמותו של השמאל הישראלי: אלעזר גרנות, שולמית אלוני וויקטור שם טוב, זכרונם לברכה, יהיה זכרם ברוך. 

 אני מצרפת כאן דברים שאמרתי בטקס לזכרה של שולמית אלוני, לפני שבועיים בתיאטרון הבימה בתל אביב:

 
שלכן ושלכם,
 
זהבה.