ח”כ גילאון ליועמ”ש: חקור את התבטאויותיו הגזעניות של ראש העיר נצרת עילית

יו”ר סיעת מרצ, ח”כ אילן גילאון פנה השבוע ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, בבקשה לחקור את חוקיות המעשים וההתבטאויות של ראש עיריית נצרת עילית, שמעון גפסו.

בסוף השבוע האחרון פרסם גפסו מנשר לתושבים בשם “דו”ח לתושב”  ותחת הכותרת “נצרת עילית. זהות יהודית לנצח”, בו התפאר ראש העיר בצעדים שנקט “במלוא הנחישות והעצמה” כהגדרתו, לשמירה על רוב יהודי ונגד המיעוט הערבי בעיר שבראשה הוא עומד.

“לא עוד עצימת עיניים, לא עוד התרפקות על החוק המאפשר לכל אזרח לגור היכן שיחפוץ. זהו הזמן לשמור על הבית!” כך נכתב במנשר שחולק לתושבים. “ואכן בעמידה נחושה בפרץ, במאבק יומיומי, באמירות פומביות ברורות, ובמעשים שהשתיקה יפה להם, באומץ ובהתמדה, עשינו את הבלתי יאומן: בלמנו את הנסיגה הדמוגרפית, והותרנו את שיעור היהודים באוכלוסיה על 82%”.

עוד כתב גפסו “לא היססתי ולא התביישתי להצהיר בקול רם וברור: לא אתן לשנות את צביונה היהודי של העיר. אמנע בכל מחיר הקמת בית ספר ערבי בנצרת עילית, ואפעל להקמת שכונות שמיועדות לתושבים יהודים. כל בקשה לסממן זר בעיר- נעשית בלאו מוחלט”.

בפנייתו ליועץ המשפטי כתב ח”כ גילאון כי “ניכר שראש העיר מנהיג במכוון מדיניות גזענית המתנכלת לתושבי העיר הערבים. אני סבור כי בהתבטאויותיו ובמעשיו הלאומניים יש משום הסתה לגזענות לעידוד לאלימות. במדינה דמוקרטית הכפופה לערכי השיוויון והכבוד ההדדי בין בני האדם, ללא קשר לזהותם הלאומית, הדתית, המגדרית וכיוב’ אין מקום להתנהלות גזענית של נבחרי ציבור. אבקשך לבחון את חוקיות מעשיו והתבטאויותיו של גפסו ולבדוק האם יש בהן משום הסתה וגזענות”.

לפני מספר חודשים פנה גספו לשר הפנים דאז אלי ישי וביקש ממנו להכריז על העיר נצרת כעיר עוינת ולהפסיק העברת מימון ממשלתי אליה, וכן “לפנות את תושביה עוכרי ישראל שמקומם הוא בעזה ולא פה”.

לידיעה ב”הארץ” לחצו