המדינה לא הגישה תגובתה לבג”צ היום בנושא הדיור הציבורי

למרות שנדרשה להגיב עד היום (12.3), המדינה לא הגישה את תשובתה על עתירת יו”ר סיעת מרצ, ח”כ אילן גילאון, והשר וח”כ לשעבר רן כהן לבג”ץ, ליישום חוק הדיור הציבורי. זאת, למרות שכבר קיבלה ארכה, ובית המשפט קבע כי “המשיבים יעשו מאמץ להשלים את הכנת התגובה (…) ללא שתידרשנה ארכות נוספות” (מצ”ב במייל).

ח”כ אילן גילאון מסר בתגובה: “לא רק שממשלת ישראל לא סופרת את דיירי הדיור הציבורי, היא גם מצפצפת על בית-המשפט העליון והחליטה לעשות דין לעצמה. המדינה מחפשת אמתלות שונות ומשונות כיצד להתחמק מיישום חוק הדיור הציבורי, אך אנו בטוחים שבג”ץ יתייצב לצד הדיירים והצדק ויחייב את ממשלת נתניהו השלישית לפעול על-פי החוק”.

מוקדם יותר היום, התקיימה משמרת מחאה של כ- 30 פעילי מרצ ופעילים למען הדיור הציבורי מול רחבת בית-המשפט העליון. בהפגנה השתתפו רות קוליאן ותמיר חג’ג’ – שיצאו ביום א’ לצעדת מחאה לירושלים, וכן ח”כ גילאון, ח”כ מיכל רוזין וח”כ לשעבר מוסי רז. חברי-הכנסת ומספר פעילים, אף נכנסו לבית-המשפט העליון, במטרה לברר את תשובת המדינה.

ח”כ מיכל רוזין אמרה: “ממשלת ישראל הופכת עצמה למפרת חוק סידרתית ומתנהגת כאילו היא אינה מחוייבת לאזרחיה. לא סתם המחאה החברתית החלה בנושא הדיור: מדובר בזכות בסיסית שממשלת נתניהו גוזלת מהמוחלשים ביותר. נושא זה היה חייב להיות בלב לבו של המשא-ומתן הקואליציוני וחייב להיות הנושא הראשון שיטופל על-ידי הממשלה הבאה”.

ח”כ גילאון הוסיף: “המשימה הראשונה של שר השיכון הבא תהיה לטפל בדיור הציבורי, שהופקר וכספו נשדד. ממשלת ישראל הפקירה את השכבות המוחלשות ביותר ואינה מספקת להם את הביטחון הבסיסי ביותר – קורת גג”.


חוק הדיור הציבורי נחקק על-ידי השר וח”כ לשעבר מטעם מרצ, רן כהן, בשנת 1998. מאז ועד היום הוא הושהה והוקפא ולמעשה נכנס לתוקפו רק ב- 1 בינואר 2013. החוק מאפשר לדיירי הדיור הציבורי, לרכוש את הדירה הציבורית שבה הם מתגוררים במחיר ובתנאים הקבועים בו. החוק גם קובע כי ההכנסות שיתקבלו ממכירת הדירות יופקדו בקרן שתוקם לדיור ציבורי ואשר תנוהל במשרד הבינוי והשיכון. עוד נקבע כי כספי הקרן ישמשו אך ורק להגדלת מלאי הדיור הציבורי.