גלאון נגד קיצור חזקת הגיל הרך: לא יהיה שיוויון בלי נישואים אזרחיים

יו”ר מרצ, זהבה גלאון, יצאה אתמול (שבת) במתקפה חריפה על היוזמה החדשה של השרה ליבני לקיצור “חזקת הגיל הרך” לאימהות בגירושין. “ליבני מחליפה את ההגנה על נשים במתקפה על טובתם ורווחתם של הילדים”, אמרה גלאון, “כל עוד הדין הדתי, וחקיקת הכנסת, אינם מבטיחים שוויון באחריות לגידול הילדים בתקופת הנישואין, כפיית שוויון פורמאלי כזה, בעת הגירושין, תסכן את שלום הילדים ורווחתם”.

קיצור חזקת הגיל הרך היא צעד שנועד כביכול ליצור שיוויון בין האב ואם, אבל כל עוד הנישואין והגירושין בישראל מתבצעים ברבנות ועל פי חוקיה, לא יהיה שיוויון אמיתי.
בישראל, דיני המשפחה, שחזקת הגיל הרך כלולה בהם, נשלטים על ידי ממסד דתי, הכופה על נשים להינשא ולהתגרש ברבנות, שמפלה אותן, מחייבת אותן לוותר על רכוש, מזונות וזכויות שמגיעות להן כדי לקבל את הגט המיוחל. אם תקוצר תקופת החזקה, הדיון המשפטי על הזכות להחזיק בילד יהפוך לכלי נוסף בסחטנות, ויביא להרעה במצבן של מסורבות גט ועגונות.

“ליבני רתמה את העגלה לפני הסוסים, התעלמה מהמצב המצוי ועסקה רק ברצוי”, אמרה גלאון, “ההחלטה של שרת-המשפטים, ציפי ליבני, לקדם גרסה מרוככת של מסקנות ועדת שניט, ולקצר את חזקת הגיל הרך, משש שנים לשנתיים, נותנת את האות למתקפה לא רק על נשים בהליכי גירושין, אלא, לא פחות מכך, פוגעת בטובתם ורווחתם של ילדים שהוריהם מתגרשים”.

“הצעת-חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות (הסדרי ראייה נרחבים) (הוראת שעה)”, שנכתבה בסיוע מרכז רקמן באוניברסיטת בר-אילן, וחתומות עליה בין השאר ח”כ תמר זנדברג, ח”כ מיכל רוזין, ח”כ שלי יחימוביץ’ וחברות כנסת נוספות מציעה כי “חזקת הגיל הרך” תישאר בתוקף, אך באופן מתון יותר. לגברים תינתן האפשרות לבטל אותה במקרים רבים יותר, ותינתן האפשרות לקביעת הסדרי ראיה נרחבים התלויים בצרכיו ההתפתחותיים של הילד, ובאופי הקשר שלו עם הוריו לפני הפירוד.

“אי אפשר להתעלם מהשינוי הגדול ביחסם של גברים לגידול ילדים”, הסבירה גלאון, “לעומת מה שהיה נהוג לפני שנים רבות, וההעברה האוטומטית של הילד לחזקת האישה גורמת לנחיתות מסוימת במעמדם כשהם מבקשים להתגרש. עם זאת, אסור לשכוח שעם כל ההתקדמות והחוקים שנחקקו, הנחיתות האמיתית היא של נשים. גברים ונשים אינם חולקים באופן שווה בשווה בנטל הבית, הפרנסה והחינוך. במרבית המקרים, הנשים הן אלו שמפסיקות לעבוד לאחר הלידה כדי להיות בבית עם הילדים”.

“לא פחות מהפגיעה בנשים, המהלך יפגע בילדים להורים מתגרשים”, מזהירה, “כשהורים נמצאים בסכסוך קשה, ההסדר הגרוע ביותר לילד הוא משמורת משותפת, שנכפית על ההורים, החל מגיל שנתיים.ערך השוויון הוא מטרה נעלה שכולם רוצים אותה אבל לפני שכופים שוויון בעת הגירושין צריך להבטיח שוויון במהלך הנישואים, בתחום הטיפול בילדים, שקדמו לגירושין”.זהבה גלאון