גלאון: ממשלת ישראל תוקעת מקלות בגלגלי חידוש המו”מ

חברים וחברות,

מחר יום הזיכרון לחללי צה”ל, לאלפי משפחות ולציבור בכללו שמזדהה עם כאבן, זהו יום קשה וטעון, יום של חשבון נפש, האם אנחנו עושים די – האם עשינו די – כדי למנוע כאב ושכול נוספים.

לצערי, אני מרגישה שממשלת ישראל אינה עושה מספיק, אולי אפילו להיפך. הממשל האמריקני מנסה בשבועות האחרונים להפיח רוח חיים בתהליך המדיני ולקדם הסכם ביננו לבין הפלסטינים. בינתיים הנסיון האמריקני לא נוחל הצלחה. ממשלת ישראל מדברת בשני קולות: פומבית, מר נתניהו אומר כן לחידוש התהליך,  אך בהדלפות לתקשורת אנו מגלים שמיסטר ביבי אומר בעצם לא לפינוי המאחזים ולא להקפאת הבנייה בהתנחלויות.

על מנת לתקוע מקלות בגלגלי חידוש המו”מ,  ממשלת ישראל מסרבת לקיים התחייבויות שלקחה על עצמה בעבר, כשקיבלה את מתווה “מפת הדרכים”, תכנית מדינית לפתרון הסכסוך בו התחייבה להקפיא את כל הבניה בהתנחלויות ולפנות את המאחזים שהוקמו אחרי מרץ 2001. וכדאי להזכיר שאת מפת הדרכים אימצה ממשלת ליכוד שנתניהו כיהן כשר מטעמה.

אני יוזמת דיון על מנת לחייב את ראש הממשלה להתייצב בכנסת ולדווח מה בכוונתו לעשות, מה התכנית המדינית המקובלת עליו (אם יש כזאת) והאם הוא מבין שהקיפאון מדרדר אותנו למציאות של מדינה לא דמוקרטית או מדינה שלא תהיה מדינתו של העם היהודי.

אבל יש לנו תקווה והיא תנצח. אני משוכנעת שאם נגייס תמיכה רחבה בהסכם שלום – יהיה הסכם. בשבועות הקרובים מרצ תצא בקמפיין שיקרא לציבור לדרוש מהממשלה לומר כן ליוזמת הליגה הערבית, שלפני כמה לפני כמה שבועות אושררה מחדש בועידת הליגה הערבית. בבסיס היוזמה שהוצגה  ב2002  יש נוסחה פשוטה: שלום מלא ונורמליזציה תמורת נסיגה ישראלית מהשטחים הכבושים. התכנית הזאת היא ניצחון ישראלי, היא מסיימת את הסכסוך שנפתח במלחמת העצמאות בין ישראל למדינות ערב כולן ומבטיחה לישראל אפשרות להשתלבות במרחב המזרח תיכוני. כדי שהמלחמות יהיו עניין של זיכרון ולא חשש לעתיד – על ישראל לומר כן ליוזמה הערבית. ואז, אולי בשנתה ה-66 ישראל תוכל לחגוג לא רק עצמאות אלא גם שלום.

 

שלכם/ן

זהבה גלאון