מרצ והמאבק נגד החקיקה האנטי-דמוקרטית

מושב הכנסת האחרון התאפיין בגל עכור ומתמשך של חקיקה אנטי-דמוקרטית, שנועדה לפגוע בזכויות האדם הבסיסיות ביותר בישראל. הקואליציה הימנית, עושת דברו של נתניהו, הובילה שורה של חוקים בריוניים, סותמי-פיות, שבתחילה סימנו לעצמם כמטרה את ערביי ישראל, לאחר מכן את השמאל והאופוזיציה, ולבסוף בחודשים האחרונים, רדיפה כוללת של כלל אזרחי ישראל באמצעות חוקי השתקה הפוגעים בחופש הביטוי ובחופש העיתונות.

מרצ פעלה ופועלת ללא הרף על מנת לנסות ולבלום את שטף החקיקה הרעה הזאת. חברי הכנסת של מרצ מגיעים לכל הדיונים הרלוונטיים, מגישים הסתייגויות ומקפידים לייצג את הציבור השפוי תומך זכויות האדם בישראל. זאת, בזמן שמפלגות אופוזיציה כמו העבודה וקדימה מתחמקות שוב ושוב מנוכחות בהצבעות  נגד החוקים הללו, וחברי הכנסת מטעמן אף שותפים פעמים רבות לחקיקה ימנית קיצונית.

בין השאר, הסיעה הגישה הסתייגויות רבות לחוק החרם, שכל מטרתו היא הגנה על ההתנחלויות הלא חוקיות ומצד שני מטיל סנקציות פליליות ואזרחיות על כל מי שאומר שההתנחלויות אינן חלק ממדינת ישראל. מרצ נאבקה בחוק שמטיל את עלות הריסת הבתים בהליכים מנהליים על המקים, ובפרט בהחלטה בועדת החוקה, בה נקבע כי החוק לא יחול ביהודה ושומרון וכך תושבי המאחזים הבלתי-חוקיים חסינים מפניו.חברי הכנסת של מרצ נאבקו נגד היוזמה להקים ועדות חקירה בכנסת לארגוני השמאל, יוזמה שלבסוף נדחתה. גם השנה נוהל מאבק מר במליאת הכנסת נגד הארכת תוקף חוק האזרחות  האוסר על איחוד משפחות של פלסטינים עם ערביי ישראל.