2.5 מיליון עניים, מהם כמעט מיליון ילדים

דו"ח העוני של עמותת "לתת" שפורסם היום מציג נתונים בלתי נתפסים על העוני בישראל: 2.5 מיליון עניים, מהם כמעט מיליון ילדים, כל ילד רביעי בישראל הולך לישון רעב, 41 אחוז מהציבור מרגישים שהם במצוקה כלכלית. לצערנו, הנתונים האלה לא מפתיעים ולא מקריים. הם תוצאה של מדיניות ברורה של הזנחה והתעלמות של ממשלת נתניהו מהאנשים "השקופים", שנמצאים מתחת לקו העוני.

ב-"יש עתיד" הזדעזעו במיוחד. "תעודת עניות לנתניהו", אמרו במפלגתו של מי שהיה שר האוצר עד לפני שלושה שבועות, אותו שר אוצר שמיד עם כניסתו לתפקיד העלה את המע"מ וקיצץ בקצבאות הילדים, שבתקציב "החברתי" של 2015 שהתכוון להגיש התעלם כמעט לחלוטין ממסקנות וועדת אלאלוף למאבק בעוני. אבל עומקם של הציניות והזלזול בבוחרים מתגלה דווקא כשרואים מה כתב יאיר לפיד לפני פחות משבוע בעמוד הפייסבוק שלו, עת "חגג" על הירידה המינורית בנתוני העוני בדו"ח אחר וייחס אותה לשר הרווחה מטעם יש עתיד, מאיר כהן.

כן, אנחנו בעיצומו של קמפיין בחירות, אבל אי אפשר להתעלם מהעוני במשך שנתיים, להיזכר בו כשנוח ואז להאשים רק את נתניהו ולברוח מאחריות. מאז החלה הכנסת ה-19 אנחנו מתריעים שמצב העוני בישראל על סף פיצוץ, שהפערים החברתיים הם לא משהו שאפשר להמשיך לחיות איתו, שהמדיניות הכלכלית האנטי חברתית של הממשלה שוחקת את מעמד הביניים ומתעלמת מהעניים. בחקיקה, במאבקים, בעצומות ובהפגנות קראנו לשר האוצר ולראש הממשלה לשנות את הדרך, הגשנו תקציב חברתי שמראה איך אפשר להשיג את הכסף כדי ליישם את מסקנות וועדת אלאלוף ואיך הכל עניין של סדר עדיפויות.

במשך שנתיים זה בכלל לא עניין אתכם, למה שמישהו יאמין לכם עכשיו?

יאיר לפיד משקר לגביי נתוני העוני