צוות של מרצ גיבש מסמך בנושא דת ומדינה / שיחה עם ליאור טל מתל אביב, רכז הצוות וחבר ועידת מרצ

הוא למד גם במסגרות שונות אחרות לימודי יהדות וכיום הוא מנהל את בינ"ה, מכינה קדם צבאית חילונית, הנמצאת בדרום תל אביב, אליה מגיעים צעירים לאחר לימודי י"ב, המעוניינים להשקיע בלימוד של זהותם היהודית-חילונית וגם לתרום לחברה. הם לומדים לימודי יהדות, לימודים על החברה הישראלית ולימודים כלליים, כולל פילוסופיה יהודית וכללית. יום וחצי בשבוע, הם פועלים בשכונה בה הם לומדים, בדרום תל אביב, לטובת האוכלוסייה המקומית. המכינה מוכרת ע"י צה"ל והתלמידים מקבלים על פי חוק את דחיית השירות הצבאי בשנה. מכינת בינ"ה, קשורה, כבר זמן רב, עם התק"ם, התנועה הקיבוצית המאוחדת ובין המרצים במכינה נמנים גם מוקי צור הנודע מעין גב ושניאור עינם משפיים ורבים אחרים.
ש: מי הם חברי הצוות לגיבוש קווי הקמפיין של מרצ ומה הן הנקודות העיקריות שגיבשתם?
ליאור: חברי הצוות הם יאיר צבן, שיזם את הקמתו, נעמי חזן, חגית עופרן, לאה שקדיאל מירוחם שהצטרפה זה מקרוב לתנועה החדשה, הרב מאיר אזרי ויהודית קורין. וכמובן אני, ליאור טל הרכז.
אנו אומרים, ראשית כל, משהו חיובי, פוזיטיבי, בכך שאנו מדגישים את העובדה שאנו בעד יהדות חילונית הומניסטית ופלורליסטית ובאותה עת אנו מדגישים שאנו מתנגדים להמשך המצב הקיים של שליטת האורתודוקסיה הדתית על כל כך הרבה תחומים בחיינו ובניגוד לרצוננו. עם זאת אנו ממליצים, בקמפיין הבחירות, להתמקד בשלושה תחומים:
1). לדרוש את כינונם וקיומם של נישואים וגירושים אזרחיים בישראל ולבטל כליל את המונופול האורתודוקסי על תחום זה. באופן אופרטיבי, פירוש הדבר הוא מתן מעמד שווה בחוק לטקסי הנישואים והגירושים החילוניים, הקונסרבטיביים, הרפורמיים והאחרים, בדיוק כמו לאלה האורתודוקסיים.
יש לציין, בצער, שישראל נותרה המדינה היחידה בעולם המערבי המודרני, שבה התחום של נישואים וגירושים נתון בידי ממסד דתי ולא בידי ממסד חילוני אזרחי.
2). הנושא השני הוא קיום השבת במדינת ישראל. אנו סבורים שלשבת בישראל צריך להיות ייחוד ואין היא צריכה להיות יום כשאר ימי החולין. הייחוד צריך להיות תרבותי. במקום צריכה רגילה ונהירה לקניונים כתרבות הבילוי, יש להשתית בילוי תרבותי ורוחני ולשם כך יש לקיים בשבת תחבורה ציבורית מינימלית. בתי המסחר צריכים להיות סגורים, אבל בתי הקפה, הקולנוע והתיאטרון, צריכים להיות פתוחים. כמובן שיש לאפשר חופש מוחלט של כל הפעילויות התרבותיות, הספורטיביות ואחרות הקשורות בתרבות הפנאי והבילוי.
3). הנושא השלישי הוא החינוך. ההתמקדות שלנו היא בכך שלגבי כל מה שקשור ללימודי היהדות בבתי הספר הכלליים, לימודים הנשלטים כיום ע"י הממסד הדתי האורתודוקסי, יש ליישם את שני הדו"חות, זה של מרדכי קרמניצר וזה של עליזה שנהר, הממליצים שאת לימודי היהדות בבתי ספר אלה, ילמדו מורים חילוניים שיוכשרו לכך במיוחד ושהלימודים יהיו ברוח של היהדות ההומניסטית והפלורליסטית.
צוות הקמפיין של מרצ מתייצב במלוא מובן המילה מאחורי שני הדו"חות הללו ותובע את יישומם.

שוחח ורשם: נחום שור