כל המאמצים להצלחה בבחירות / דבר העורך לגיליון מספר 77

אני מקבל בהבנה (וגם בצער) את ההחלטה ונפרד מכם לכמה שבועות, בהם אשתלב בעצמי, כמיטב יכולתי, ובהתנדבות כמובן, במאמץ הבחירות של מרצ. כולנו מקווים להצלחה ומי ייתן ובגיליון הראשון שלאחר הבחירות אוכל להתייחס להצלחה המצופה הזו.
מאחר ואין אנו מאמינים בנסים ובחנוכה, שזה עתה הסתיימו שמונת ימי החג שלה, אנו נוהגים לשיר ש"נס לא קרה לנו, פח שמן לא מצאנו" אלא "בסלע חצבנו, ההרה עלינו ויהי אור!". כן רק אם נחצוב במו ידינו את ההצלחה, יש גם סיכוי ותקווה שהיא בוא תבוא.
ונכון, הנסיבות החיצוניות אינן מקלות ואינן מיטיבות עמנו. המלחמה בדרום, מבצע "עופרת יצוקה" שמרצ בצדק גמור תמכה בפתיחתו, לנוכח המצב הבלתי נסבל שהחמאס יצר כלפי תושבי האזור שם, חייבת להסתיים במהרה ומרצ צודקת מאד גם בקריאתה לעשות את הכל על מנת להגיע במהירות האפשרית לסיום המלחמה ולהגעה להפסקת אש ולרגיעה מחודשת. אין לישראל כל אינטרס להמשיך ולהתכתש, עד אין קץ, ויש לה אינטרס ברור להשיג, בתנאים סבירים, הפסקת אש שתחזיק מעמד תקופה ממושכת. כל ניסיון מגלומני, ל"חסל את החמאס" או להוריד אותו על הברכיים, נדון מראש לכישלון. די לנו אם ניצור מצב שלחמאס לא יהיה כדאי לתקוף את ישראל ויהיה לו כדאי יותר לשמור על הרגיעה. את החמאס ניתן להחליש בדרך העקיפה, של הגעה להסכם שלום עם הרשות הפלשתינית והקמת מדינה פלשתינית בגדה המערבית. אם מדינה זו תפרח בעתיד, בסיוע בינלאומי וישראלי, אפשר ותושבי עזה יתחילו, אולי, להשתכנע, שדרך ההסכם והשלום עם ישראל, עדיפה על דרך הטרור של החמאס. אבל לשם כך דרושה, כמובן, ממשלה ישראלית שתהיה מוכנה להגיע להסכם שלום עם אבו מאזן ואנשיו, על בסיס של פינוי כמעט כל שטחי הגדה המערבית וההתנחלויות שם (יוזמת ז'נבה או יוזמות דומות).
אין להכחיש שמצב ביטחוני רעוע, לא כל שכן מצב מלחמתי, משחקים, בדרך כלל, לידי הימין ומקשים מאד על השמאל. לא זו הסיבה העיקרית שמרצ פועלת להשגת הפסקת האש. האינטרסים של ישראל מניעים אותה. אבל, אין זו בושה להכיר בכך שהשגת רגיעה מחודשת, תקל עלינו את מלאכתנו לקראת הבחירות.
בכל מקרה, יש לכולנו מלאכה רבה לעשותה ואני מקווה שאכן לא נאכזב את עצמנו. וכן, בגיליון זה מובאים ארבעה ראיונות עם המועמדים לכנסת מטעם התנועה החדשה שחברו למרצ. אני מודה שממש נפעמתי מהשיחה עם כל אחד מהם. זה היה פשוט מרגש. תקראו בעצמכם ואולי תתעורר אצלכם מוטיבציה נוספת לעשות הכל שכל הארבעה יכנסו לכנסת. מי ייתן! ובינתיים להתראות עד אחרי ה-10 בפברואר שנה זו.

שלכם, העורך: נחום שור. לתגובות: shoor_n@kfm.org.il