רק ועדת חקירה ממלכתית יכולה לחקור את "צוק איתן"

 

וועדת החוץ והביטחון של הכנסת החליטה כי היא ו-ועדות המשנה שלה הן אלה שיחקרו את הדרג המדיני והצבאי של מבצע "צוק איתן". תזכורת: הוועדה מתכנסת מאחורי דלתיים סגורות, ובה רוב מוחלט לחברי הקואליציה, שאנשיה הם אלו שניהלו את המלחמה.

אתם שומעים נכון. אם לא הספיקו ההתנהלות הקלוקלת וקבלת ההחלטות של הממשלה ביציאה למלחמה ובמהלך המלחמה, עכשיו היא מנסה להפוך את חקירת אחת המערכות הצבאיות הקשות שחוותה ישראל בעשרות השנים האחרונות לקרקס בו הנחקר חוקר את עצמו ומגיע לתוצאות שאפשר לנחש בקלות.

ראש הממשלה נתניהו, שכבר נתן היום עדות בפני וועדת המשנה של ועדת החו"ב חושב שיוכל להמשיך להסתתר מאחורי תואנות ביטחוניות כוזבות על מנת להסתיר מה אירע בימי המלחמה ואיך התקבלה ההחלטה על יציאה למלחמה.

זה לא יעבור.

"צוק איתן" הוא שם מכובס למלחמה שנמשכה 50 ימים עקובים מדם, בהם נהרגו 72 ישראלים, נפצעו מאות, ובעזה למעלה מ-2000 הרוגים, אלפי פצועים והרס בלתי נתפס. מלחמה שהדבר הגרוע ביותר בה הוא שהיא כרוניקה של כישלון ידוע מראש, שהאחראים עליו הם בראש ובראשונה הדרג הפוליטי.

ראש הממשלה בטוח שעשה את "עסקת חייו" כשהופיע בפני ועדת חקירה של הכנסת, שרובם אנשי שלומו וחברי הקואליציה שלו, במקום למנות ועדת חקירה ממלכתית. זו הדרך הבטוחה לסכל את מיצוי אחריותו לכשלי המלחמה, ולעובדה שבמשך 5 שנים הוא דישדש במקום ולא הלך לשום מהלך מדיני משמעותו.

האמת היא שלהמלצות של וועדת חוץ וביטחון אין שום תוקף, ובעיקר אין לה את הסמכות החשובה שיש לוועדת חקירה ממלכתית לקבוע לא רק את שאלת האחריות, אלא, גם מה יעשה לאדם האחראי. ולכן אסור לנו להסתפק בחקירה כזו.

היא גם פוגעת בעקרון לפיו הצדק צריך לא רק להיעשות, אלא גם להיראות. ועדות חקירה מוקמות בגלל היעדר תרבות של נשיאה באחריות. המנהיגים אינם מוכנים לשאת באחריות ולעם אין כלים לדרוש אותה מהם.

בדמוקרטיה אמיתית הציבור אינו סומך על מנהיגיו בעיניים עצמות ומנהיגות צריכה לדעת שמעשיה צריכים להיות שקופים. הציבור צריך להתרשם בשקיפות מרבית מהדרך שוועדת חקירה חוקרת את המלחמה.

בחברה דמוקרטית מתוקנת צריך להתקיים העיקרון הבסיסי של עיקרון זכות הציבור לדעת שנגזר מעיקרון חופש הביטוי המהווה עיקרון על במסגרת עקרונות היסוד של מדינת ישראל.

לתושבי עוטף עזה ודרום הארץ מגיע יותר מקריקטורה של חקירה, לילדים שהתרוצצו במרחבים מוגנים כל החופש הגדול, למשרתים במערכת הביטחון, לעצמאים שספגו מכה כלכלית, לאזרחי ישראל, לכולנו מגיעה בדיקה רצינית, לא הצגה עם תוצאות ידועות מראש.

אני מתכוונת לדרוש הקמת ועדת חקירה ממלכתית, בגוף בלתי תלוי וא-פוליטי, כדי לחקור את אחריות הדרג הפוליטי במבצע "צוק איתן". אחרי הקיץ האחרון, זה המינימום שהציבור יכול לבקש.