קידום הדו קיום ומאבק בגזענות

חברי הכנסת של מרצ הוסיפו בשנתיים האחרונות לפעול להתמודדות עם גלי הגזענות והאלימות כלפי ערבים בישראל ולהגנה על זכויות המיעוט הערבי בישראל. במסגרת דיוני וועדת הפנים קראה ח"כ זנדברג למאבק נגד ההסתה והגעזנות כלפי ערבים ושמאלנים ונגד אוזלת ידה של המשטרה להגן על אזרחים ערביים ופעילי שמאל מפני אלימות.

  • ח"כ רוזין פנתה לשר השיכון בעקבות פרסום על פרויקט מגורים ליהודים בלבד ביפו, ודרשה לפעול למיגור התופעה הבלתי-חוקית.
  • ראשת מרצ גלאון פנתה ליועץ המשפטי לממשלה כדי שיצרף גורמים מפרקליטות המדינה לחקירה שמנהל צה"ל בעקבות הרג הקטינים בביתוניא.
  • ח"כ פריג' פנה לשר החינוך להגדלת כמות המפגשים בין בתיה"ס ערבים ויהודיים. במקביל פעל ח"כ פריג' להתמודדות עם הגזענות בספורט, ולהגנה על קבוצות שנפגעו מפעילות גזענית.
  • על רקע מבצע "צוק איתן" ופגיעת רקטות באזרחים בדואים, מרצ יזמה דיוונים סביב סוגייות מיגון האוכלוסייה הבדואית בנגב, שנשארה חשופה מול סכנת הרקטות.

מול העלייה בגילויי הגזענות נגד ערבים בישראל והתערערות מרקם הדיו-קיום בערים המעורבות, מובילה מרצ בימים אלו קמפיין "בעסק שלי אין אפליה", לעידוד בעלי עסקים לנהוג העסקה שוויונית, ולהעלאת המודעות לאפליה הקיימת כלפי המגזר הערבי.

מאבק נגד יישום "חוק פראוור" – בפעילות בוועדת הפנים והסביבה הובילה מרצ מאבק נחוש נגד חוק פראוור שמשמעו סילוק הבדואים מאדמותיהם. קרב קשה שניהלנו בוועדת הפנים והגנת הסביבה נגד התכנית ההרסנית לסילוק הבדואים מאדמתם בנגב נשא פרי והוחלט להפסיק לקדם את הצעת החוק. 

הצעת חוק השידור הציבורי (תיקון – שידורים בשפה הערבית) – הצעת החוק שהגיש פריג' מבקשת לשנות את הגדרת השידורים בשפה הערבית כפי שהיא מופיעה בחוק השידור הציבורי החדש, משידורים המופנים "לאוכלוסיה הערבית בישראל" לשידורים "שיופנו לאזרחי המדינה הערבים, אשר ישקפו את התרבות הערבית ואת הנושאים העומדים על סדר היום של החברה ערבית בישראל". הצעת החוק קיבלה את תמיכת הממשלה ואושרה בקריאה טרומית. 

הצעת חוק חובת לימודי ערבית בבתי הספר התיכוניים – הצעת חוק שהגיש ח"כ פריג' יחד עם ח"כ לוין (ליכוד) וח"כ מזרחי (עבודה), נועדה לחייב בתי ספר ללמד ערבית ובכך לקדם את ההבנה וההיכרות בין העמים ובין האזרחים ולבסס את מעמדה של השפה הערבית כשפה רשמית נוספת בישראל. ההצעה נחסמה ע"י הקואליציה.

הצעת חוק פיצוי בגין נזק לנפגעי פעולות איבה גזעניות – הצעת החוק שהגיש ח"כ פריג' ביקשה לתקן את המעוות ולפצות את האזרחים הערבים, בדיוק באותו אופן בו מפוצים נפגעי פעולות איבה יהודים. כיום אין כל חובה לפצותם. זאת על רקע אירועי "תג המחיר" שהלכו והתרבו בתקופה האחרונה. הצעת החוק נדחתה על ידי הממשלה.