"צוק-איתן" הוא כישלון אסטרטגי של נתניהו"

זהבה גלאון:

"הפסקת אש שהוסכמה בין ישראל לחמאס מגיעה מאוחר מדי, והתנאים שלה מוכיחים סופית שמבצע צוק איתן הוא כישלון אסטרטגי של נתניהו, שיצא למלחמה ללא יעדים וסיים אותה כשהוא נותן הישג עצום לחמאס על גבם של תושבי הדרום.

רגע לפני הפסקת האש, קיבלנו את ההודעה הקשה על ההרוג ה-69 בצד הישראלי ועל פצועים שמתווספים למאות פצועים. בעזה מעל 2000 הרוגים ואלפי פצועים. וכעת מסתבר שהסבל של תושבי הדרום בחמישים הימים האחרונים, כמו כל המרורים שהמבצע המיותר הזה האכיל את תושבי ישראל, נכפו עלינו בידי ממשלה חסרת אחריות, ללא שום מחשבה מדינית ותכנון לטווח ארוך, וללא שום תוצאות.

הכשלון המהדהד של נתניהו בהבנת חומרת מצבם של תושבי עוטף עזה שקול אך ורק לכישלון המתמשך שלו במניעת סבבי האלימות ברצועה והמלחמה הזאת בפרט. נזכיר שוב: ראש הממשלה סירב רק לפני כמה חודשים להכיר בממשלת האחדות הפלסטינית בגלל שחמאס חבר בה, אבל הוא מנהל כבר כמה שבועות מו"מ ישיר תחת אש עם החמאס. אין עדות ברורה מזו לכשלון העמוק של מדיניותו.

ההתנהלות הפחדנית והנגררת הזאת הובילה היום להסכם שכל קשר בינו לבין ההצהרות של נתניהו ביציאה למלחמה הוא מקרי בהחלט. דבר אחד ברור: ניתן היה להגיע לאותן הסכמות בדיוק כבר לפני חודשים מול המתונים ברשות ולא תחת אש מול החמא"ס, ובלי יציאה למלחמה מיותרת, שעליה אנחנו משלמים מחיר כבד מאוד בחיי אדם, בפגיעות בגוף ובנפש, ובקרוב גם מחיר כלכלי כבד מנשוא.

אבל ראש הממשלה בחמש השנים האחרונות, שרק השבוע שחרר הצהרות על "אופק מדיני חדש", לא רצה בשום נקודה לתת הישגים לאבו מאזן. כל מה שהוא הציע היה עמידה במקום, בנייה בהתנחלויות וסרבנות לכל הצעה, יוזמת הליגה הערבית, ממשלת האחדות הפלסטינית, הכל כדי לא לקחת החלטות קשות.

מה שראינו ב-50 הימים האחרונים היא תוצאה מחפירה של היעדר אסטרטגיה מדינית של ראש הממשלה נתניהו, שעשה בחודשים האחרונים כל טעות אפשרית.

הוא צריך לשלם את המחיר וללכת הביתה".

צילום: דה מרקר