"עמוד ענן" מסתיים ברגיעה

לאחר 8 ימי לחימה, ספיגת רקטות ונפגעים תם לו עוד מבצע צבאי, 8 ימים מאוחר מדי. המבצע שענה לשם "עמוד ענן" החל ברביעי שעבר, עם חיסולו של מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, ג'עברי, בעקבות הירי המתמשך לעבר יישובי הדרום. כבר לאחר החיסול, ועוד לפניו, אמרנו בצורה הברורה ביותר כי עלינו להגיע להסכם הפסקת אש ורגיעה ארוכה בעזרתו של מתווך מצרי.

מיד עם חתימת הסכם הפסקת האש ברכה יו"ר מרצ, זהבה גלאון: "טוב שראש הממשלה הפעיל שיקול דעת ולא נגרר אחר ההתלהמות המופקרת של חברי קואליציה ואופוזיציה שדחקו בממשלה להמשיך בפעולה הצבאית. במחיר של שכול, כאב ושלושה מיליארד ש״ח אימצה הממשלה את ההצעה שהציגה מרצ כבר ביום הראשון להסלמה: תיווך בינלאומי להפסקת האש וירי הרקטות".

על תגובת המרכז הפוליטי ובו מפלגות כמו קדימה, העבודה ויש עתיד, אמרה ח"כ זהבה גלאון כי "לפעמים כדאי להקשיב למרצ בהתחלה, ולא לחכות לסוף: הפסקת אש בתיווך מצרי ובערבות בינלאומית היתה הדבר שהצענו ביום הראשון, וניתן היה להשיגה בלי הרוגים, פצועים ונטל כלכלי אדיר שיוגש לציבור אחרי הבחירות. עכשיו לפני סבב האלימות המיותר הבא, כדאי לישראל לענות לידו המושטת לשלום של אבו מאזן ולדבר איתו, לפני שרמאללה תהיה לעזה". כמו כן, יזמנו כי כינוס הפגרה בכנסת יהיה בנושא המחיר החברתי והמדיני של מבצע עמוד ענן.

ערכנו עבורכם את מיטב תגובות חברי מרצ למבצע והן כאן לפניכם: