חוק עוקף בג"צ – חלק ממתקפה פוליטית על בית המשפט העליון

הצעת החוק של איילת שקד לחוק "עוקף בג"צ" כדי לאשר את החוק הלא חוקתי והלא מוסרי "למניעת הסתננות" היא חלק ממתקפה פוליטית ארוכת שנים שמנהלות מפלגות הימין בבית המשפט העליון בניסיון לפגוע בסמכויות הרשות השופטת.

הפעם הניסיון הוא לעצור את ההחלטה החשובה של בית המשפט בעל פסילת החוק "למניעת הסתננות" וההוראה על סגירת המתקן בחולות. ח"כ מיכל רוזין אמרה על ההחלטה:

"יש שופטים אמיצים בירושלים! ההחלטה החשובה היא אי של שפיות ותמרור אזהרה לממשלה כנגד הפרת זכויות האדם שבהן נקטה בשנים האחרונות. הממשלה לא הפנימה את החלטת בג"צ האחרונה ועשתה ממנה חוכא ואטלולא. ברוח ימי התשובה, הגיע הזמן שגם ממשלת ישראל תערוך חשבון נפש אמיתי על יחסה למבקשי המקלט שכל חטאם הוא שביקשו לעצמם חיים טובים יותר".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון התייחסה ליוזמות החקיקה נגד בג"צ: "גם אני לא תמיד אוהבת את כל הפסיקות של בג"צ ומאמינה שביקורת על החלטותיו היא חיונית בחברה דמוקרטית אך לא ייתכן שבגלל פסיקות שאינן מתיישבות או תואמות אג'נדה של רוב חברי הכנסת בתקופה מסוימת, ממשלת הימין מבקשת לפגוע בהפרדת הרשויות, עיקרון קריטי של מדינה דמוקרטית".

סיעת מרצ הצעת חוק לפיה שינוי בסמכויות בית המשפט העליון יתאפשר רק ברוב של 90 חברי כנסת. אני מציעה לשקד וחבריה לסיעה לחשוב פעמיים לפני שהם יוצאים למאבק בדמוקרטיה ובהפרדת הרשויות, להסיר את הצעת החוק שלהם ולתמוך דווקא בהצעת החוק שלנו.