עבודה מועדפת והשקר של לפיד

 

הנה סיפור מבפנים על איך שר האוצר בונה שקר גס. במקרה הזה – השקר לגבי עבודה מועדפת בתחנות דלק שקצת עבר לנו מתחת לרדאר.

1. קודם הספין: לפיד החליט להוציא את העבודה בתחנות הדלק מרשימת העבודות המועדפות. ההסבר? "לא מפני שאנחנו רוצים לחסוך עליהם. להיפך, אנחנו מוכנים להוציא על החיילים שלנו הרבה יותר כסף" וכשמדובר בצעירים משוחררים "רק 185 צעירים מתוכם עבדו עם ניצולי שואה, או עזרו לבעלי צרכים מיוחדים, לעומת 2651 שעבדו בתחנות דלק. את זה אנחנו משנים עכשיו. יותר צעירים שיעבדו בסיעוד, חקלאות ובניין".

מה מבין מזה הקורא התמים? שלפיד לוקח כסף שהושקע במענקים למי שעובד בתחנות דלק, ומעביר אותו לטובת מענקים לצעירים שיעבדו בסיעוד, חקלאות ובניין.

המציאות היא שזה שקר.

2. עכשיו העובדות: לפני שנתיים הוקמה ועדה בינמשרדית מיוחדת לבחון את מענקי העבודה המועדפת. הוועדה הגישה את מסקנותיה בינואר האחרון (לינק בתגובות) והמליצה על שני צעדים מרכזיים: האחד, הוצאת העבודה בתחנות דלק מרשימת העבודות המועדפות, והשניה – עידוד חיילים משוחררים לעבוד בסיעוד, חקלאות ובניין באמצעות *הכפלה של מענקי העבודה המועדפת* למי שעובד במקצועות האלה במשך שנה. כלומר, לקחת את הכסף שהשתחרר מתחנות הדלק – ולהשתמש בו כדי לעודד עבודה במקצועות האחרים. הוועדה אפילו קבעה לגבי ההמלצות האלה שהן "שלובות ותלויות זו בזו, ומהוות חלק בלתי נפרד" מהטיפול בתחום העבודה המועדפת. לחברים בוועדה היה חשוב מאוד להדגיש לשר האוצר שאי אפשר רק ללכת על הצד של הקיצוץ אם באמת רוצים לעודד עבודה בענפים חשובים.

3. והנה המספרים: הוצאת העבודה בתחנות הדלק מהרשימה, על פי דו"ח הוועדה, אמורה לחסוך למשק 24.5 מיליון ש"ח בשנה. העלות של הכפלת המענקים לעבודות בסיעוד, חקלאות ובניין, בתרחיש הכי יקר היא 24.7 מיליון ש"ח בשנה. כלומר, יישום הצעדים האלה מקזז את עצמו ולא יוצר תוספת לתקציב המדינה. נשמע כמו צעד מתבקש, לא? לא אם אתה שר אוצר לחוץ שיושב על תקציב גרעוני.

4. אז מה קרה במציאות? בפועל, לפיד פשוט זרק מהחלון את החלק של ההמלצות שבו מוסיפים כסף למקצועות החקלאות, הסיעוד והבניין כדי לעודד צעירים משוחררים לעבוד בהם. במקום זאת הוא אימץ אך ורק את הוצאת העבודה בתחנות הדלק מהרשימה, צעד שכאמור מפנה לו 24.5 מיליון ש"ח בתקציב. למה? כי הדבר היחיד שאכפת לשר האוצר בתקציב הנוכחי זה להיראות כאילו שהוא מצליח לסגור את הגירעון שהוא פתח, ולכן הוא מגרד עוד כסף מכל מקום אפשרי בתקציב שבו הוא מרגיש שהוא יכול לבנות איזשהו סיפור שנשמע חצי-אמין. מה עם ההבטחה המפורשת שלו ל"יותר צעירים שיעבדו בסיעוד, חקלאות ובניין"? עכשיו אתם מבינים שמדובר בשקר גס, כי שום תקציב לא הוקצה לזה.

5. ואם אתם חושבים שזה השקר היחיד שלפיד מחביא בתקציב אתם אופטימיים. למעשה, זה אפילו לא השקר היחיד בסיפור הזה! כי למרות שהוועדה מדברת על חיסכון של 24.5 מיליון ש"ח בשנה, בהצעת התקציב שלפיד הגיש האומדן לחיסכון הוא 36 מיליון ש"ח – 50% יותר. למה? ככה. כי הם חושבים שאין מי שקורא את הדברים האלה, וכי הם מאמינים שהם יעבדו על כולם וינפחו מספרים כדי שבסוף יראה שהתקציב איכשהו מאוזן – עד שבסוף השנה יתברר שהגירעון הרבה הרבה יותר גבוה ושוב בלב כבד הוא יפיל עלינו קיצוץ רוחבי ומסים עקיפים. ככה השקרים האלה נגמרים תמיד.

הבעיה של לפיד היא שהפעם אף אחד לא קונה את זה. אל תאמינו רק לי ולצוות הכלכלי של מרצ, שעובר על הצעת התקציב ההזויה הזאת ורואה שוב ושוב שהמספרים פשוט לא מסתדרים. תאמינו לנגידת בנק ישראל שהתריעה בפני השרים רק לפני יומיים שהתחזיות שמופיעות בהצעת התקציב של לפיד מופרכות ושכבר עכשיו ברור שהגירעון בסוף השנה יהיה גדול בלפחות 1.15 מיליארד ש"ח ממה שהוא טוען – והשנה אפילו לא התחילה.

ככה נראית הפקרות כלכלית. ככה נראים ראש ממשלה ושר אוצר שאין להם יכולת לנהל מדיניות תקציבית אחראית ושלא מסוגלים לקבוע סדרי עדיפויות. ככה נראה מחדל בהתהוות. הגיע הזמן להחליף אותם באנשים שיודעים לקרוא מספרים ושמבינים שמאחורי המספרים יש אנשים.