נתניהו, רד מהמרפסת!

מכתב גלוי

עודד ליפשיץ', חבר וועידת מרצ

 

אדוני ראש הממשלה! בקו הקדמי בעוטף עזה יש עיירה – שדרות, מושב – נתיב העשרה, שני קיבוצים דתיים – סעד ועלומים, וכחמישה עשר קיבוצים חילוניים שרוב חבריהם ממפלגות השמאל. אני מניר עוז, שבשדותיו גילו את מנהרת התקיפה הראשונה בינואר 2013. ב-1957 הקמנו כאן קיבוץ בגלל שחונכנו ב"השומר הצעיר" השמאלני ל"ציונות, סוציאליזם ואחוות עמים", ובהמשך הצטרפו אלינו השלמות מאותה תנועה. יותר מ-80 אלף אנשי מילואים גויסו ל"צוק ענן". רבים מהם ומחיילי הסדיר הם שמאלנים. אדוני ראש הממשלה! בימים אלה רוב אזרחי ישראל, מהימין ומהשמאל, רואים בחברי הקיבוצים כאן ובכל הלוחמים פטריוטים אמיצים שראויים לכבוד ולהערצה.

אבל, אנו בעידן של הקצנה ימנית מואצת, רדיפת השמאל, חוסר סובלנות והרס הדמוקרטיה. הנגע הזה מסוכן יותר מהחמאס ומתפשט, כמו נגיף האבולה, בכל מגזרי החברה, מהממשלה והכנסת ועד לאספסוף הגזעני והאלים בשולי הימין. כשאנו, השמאלנים מקיבוצי הרצועה ומהלוחמים שפשטו את מדיהם, מתבטאים ומפגינים בעד שלום ונגד פגיעה לא מידתית באזרחים ובשכונות בעזה, קיצוני הימין מפסיקים כהרף עין לראות בנו את גיבורי האומה ומוקיעים אותנו כבוגדים. האספסוף מ"תג מחיר", "להב"ה", "אריות הצל", "כנופית אל יהוד", "כהנא חי" ודומיהם מטיף לפגוע בנו פיזית ותוקף אותנו באלימות. נער ערבי, מוחמד אבו ח'דיר, כבר הוצת ונרצח באכזריות, ויש חשש שיפגעו בערבים ובשמאלנים נוספים. היו דברים מעולם: יונה אברושמי הימני רצח בהפגנת "שלום עכשיו" בירושלים ב-1983 את אמיל גרינצוייג השמאלני, מורה ב"מעלה הבשור", בית ספר קיבוצי בעוטף עזה. ברוך גולדשטין הימני רצח במערת המכפלה ב-1994 29 מתפללים מוסלמים.

אדוני ראש הממשלה! עמדת ב-1995 על המרפסת בכיכר ציון בירושלים כשמפגיני ימין מוסתים הניפו תמונות של יצחק רבין, ראש ממשלה, רמטכ"ל וגיבור מלחמות ישראל, במדי אס. אס. וצלב קרס. שתקת ולא עצרת בעדם. לאחר חודש יגאל עמיר הימני רצח את רבין. גם היום אתה שותק באפס מעשה. הזכרתי כאן את רדיפת השמאלנים, מעוטף עזה ומצה"ל, רק כדי להמחיש את עצמת הסכנה שבימין קיצוני רווי שנאה וחסר מעצורים. במדינה דמוקרטית, וכבר לא בטוח שישראל היא עדין כזו, הזכות לחופש דעה, לביקורת ולמחאה לגיטימית שמורה, גם בעתות לחימה, לכל האזרחים ובמידה שווה, ליהודים ולערבים, לימניים ולשמאלנים, לחילוניים ולדתיים, לתושבי תל אביב, טייבה ועוטף עזה ולאלה ששירתו ולא שירתו בצה"ל.

אדוני ראש הממשלה! אתה שופע מליצות מזויפות על אחדות העם אבל לא שכחנו שלחשת לרב כדורי ב-1999 ש"השמאל שכח מה זה להיות יהודים". אחדות אמתית אינה הסתה, שנאה ורדיפת האחר. אחדות אמתית היא סולידריות, אחווה ותחושה של שותפות גורל בין בעלי דעות שונות שמאמינים בויכוח חופשי, בהכרעת רוב דמוקרטית ובשמירת זכויות המיעוט. אתה מבטיח להגן על יישובינו בעוטף עזה, ואינך מגן עלינו ממסיתים ומבריונים שמפלגים את העם ל"פטריוטים ימניים" ול"שמאלנים בוגדים" כמונו. אדוני ראש הממשלה! רד מהמרפסת ההיא ומלא את חובתך. השמע קול ברור נגד הסתה, גזענות ואלימות וצווה על המשטרה וזרועות החוק לעקור אותן מהשורש. כשאתה מפקיר שמאלנים וערבים, אינך ראש הממשלה הלגיטימי של כל אזרחי המדינה, גם אלה שלא הצביעו עבורך ומתנגדים לדעותיך. אם תמשיך להתיר את דמנו, לא נגיש את הלחי השנייה וניאלץ להגן על עצמנו מכנופיות הימין.

אדוני ראש הממשלה! כשירצחו ערבים ושמאלנים נוספים וכשתפרוץ מלחמת אחים – גם עדר של פרות אדומות לא יטהר אותך. לא תוכל לטעון שידיך לא שפכו את הדם הזה!