נואמים במליאה נגד התקציב

חברות וחברי הכנסת של מרצ עלו אתמול לנאום במליאה נגד התקציב המוצע של לפיד לפני ההצבעה בקריאה ראשונה. אחרי שהגיש את ספר התקציב (7.5 קילו, אלפי עמודים) כמה שעות לפני ההצבעה עליו ומנע דיון ציבורי מעמיק על לאן הולכים כספי המדינה, שר האוצר אפילו לא הואיל בטובו לשבת בכנסת ברוב הישיבה בה נידון התקציב שהוא בעצמו ביקש להעביר.

אולי אם היינו חושבים שחברות וחברי הכנסת הם היחידים ששר האוצר מזלזל בהם היינו נעלבים, אבל אנחנו לא לוקחים אישית את הזלזול של שר האוצר, כי מהתקציב שהוא הגיש בסופו של דבר לכנסת ברור שאנחנו לא לבד. איך אפשר להסביר את העובדה שלפיד קורא לתקציב המקורבים השמרני והאנטי חברתי הזה "תקציב חברתי" מלבד זלזול באינטליגנציה של אזרחי ישראל?

יו"ר מרצ, זהבה גלאון אמרה: "אמרת שבאת לעבוד בשביל האזרח ושהתקציב חברתי, אך אין שום דבר חברתי בתקציב הזה. הכל דיבורים וזריית חול בעיני הציבור. מאז שנבחרת הוכחת שאין לך שום בעיה לעבוד על הציבור בעיניים. אם היה לנו שקל על כל הבטחה ריקה שלך אפשר היה לסגור את הגירעון"

ח"כ אילן גילאון אמר: "אני לפחות מתנחם בעובדה שאני לא הספקתי לקרוא אותו, אבל אני בטוח שגם שר האוצר לא קרא אותו. אנחנו יודעים שהתקציב הזה בנוי על אותם עקרונות שמרניים ובונקריסטיים שיותר אנשים יקבלו פחות ופחות אנשים יקבלו יותר ושיש את תקציב הביטחון ואף פעם אי אפשר לערער עליו".

ח"כ ניצן הורוביץ: "מי שחושב שביטחון זה אך ורק תוספות בלתי אפשריות לתקציב הביטחון טועה ומטעה. ביטחון זה קודם כל חברה חזקה; חינוך, בריאות דיור ורווחה ואת החוזק הזה אין בתקציב הזה. צריך להשקיע בחברה חזקה ובהסדרה מדינית ואלה שני הדברים שנתניהו לא עושה".

ח"כ מיכל רוזין אמרה: "הביזיון האמיתי הוא היעדרות מרבית שרי הממשלה, כולל שר האוצר, מהמליאה. האמת? לא מאשימה אותם; עם תקציב אנטי חברתי, דל וחסר מעוף כמו זה שהגישו, אין פלא שהם העדיפו לברוח".

חבר הכנסת עיסאוי פריג': "ספר התקציב הוא ההצגה הטובה בעיר ולהצגה הזו קוראים 'מסחרה', עבודה בעיניים. התקציב הזה הוא שכפול של אותו תקציב, שנים על גבי שנים. עושים כותרות וסיפור גדול כאילו יש כאן עניינים עקרוניים, אבל הכל כאן הצגה שמטרתה לשרת אינטרסים פוליטיים".

חברת הכנסת תמר זנדברג: "בתחום הדיור באמת היה לשר האוצר הישג מרשים: שני קוטג'ים בשכונה שלו נמכרו לאחרונה ב-7.7 מליון שקל כל אחד. בתחילת הקדנציה, על פי העיתונות הכלכלית, שווי הבית של לפיד היה 6-6.5 מיליון שקל. ברכות! יותר ממיליון שקל נוספים לחשבון הבנק בלי לעשות כלום. הייתי מרימה אתך כוסית ערק אבל הוא כבר עולה 80 שקל לבקבוק. איזה מזל שהורדת את מחירי הוויסקי, זה הרי המשקה החביב עליך, לא?".