נאומה של יו"ר מרצ זהבה גלאון בהפגנה למען השלום

חברות וחברים, שותפים לדרך,

ממשלת נתניהו יצאה לעוד מלחמה כי היא לא רצתה לעשות שלום. ממשלה בלי חזון מדיני היא ממשלת מלחמה.  אנחנו כאן היום כדי לומר שנמאס לנו:  ממלחמות ברירה מיותרות, מהרוגים, מההרס, מלראות ילדים מפוחדים, מהדיכוי והכיבוש, נמאס לנו מסתימת הפיות וההסתה.

Kahal_3

לפני יומיים היינו בכיכר להביע הזדהות עם תושבי עוטף עזה והדרום. ואמרנו, שכולנו משפחה ישראלית אחת גדולה וחזקה, ולא ניתן לארגון טרור לירות טילים לעבר אוכלוסייה אזרחית, ולחפור מנהרות, שמגיעות לפאתי הישובים.  והיום אנחנו מפגינים בדמדומיו של מבצע "צוק-איתן", מבצע שהתנגדנו אליו מהיום הראשון, מבצע שהוא כרוניקה של כישלון ידוע מראש.  אם אחרי חודש של הרס והרג ברצועה, תושבי הדרום נאלצים להפגין בדרישה לקבל את אותו בטחון, שנתניהו הבטיח להם כשיצא למבצע "עמוד ענן" לפני כשנתיים – כנראה שהמבצע הזה לא שינה שום דבר.

אני רוצה להגיד מכאן לראש-הממשלה: הכישלון שלך הוא כל כך עמוק, לא בגלל שהוא נולד במבצע הזה, אלא, בגלל חמש שנים של  סרבנות וקיפאון מדיני: סירוב לאמץ את יוזמת השלום של הליגה הערבית, פיצוץ ה"כאילו" מו"מ עם אבו-מאזן אחרי 9 חודשים, מיטוט יחסי ישראל-ארה"ב, סירוב להכיר בממשלת האחדות הפלסטינית, ובגלל שאפשרת בנייה פראית בהתנחלויות, שהורסת כל סיכוי להסדר ולהישגים לפלסטינים המתונים.

ביבי נכשלת!

אתה צריך להניח את המפתחות וללכת הביתה!

נכשלת להוביל את ישראל למקום בטוח יותר לחיות בו. נכשלת בביטחון. נכשלת בשלום. נכשלת בכל פרמטר אפשרי בסולם הערכים שבו נמדדת מדינה מתוקנת.

A-61

למתווה שאתה מוכן לקבל עכשיו, אפשר היה להגיע גם ללא המחיר הנורא של 64 חיילים וקצינים הרוגים, ואזרחים, והרג של  2000 פלסטינים, הרס מחריד ברצועה, וכחצי מיליון עקורים מבתיהם.  את פתיחת המצור, שהיום כולם מבינים, שזו דרישה מוצדקת, אפשר היה לעשות מול ממשלת הפיוס הפלסטינית.

אם לא היית עסוק כל כך בלרצות את הימין הקיצוני, היית יכול לאמץ את ההצעה שלנו להכיר בממשלת הפיוס הפלסטינית, כפי שהצענו ברגע הראשון, כשההצעה הזו עלתה על הפרק, וכך לחזק את הכוחות המתונים ברשות.  ובמקום זאת נתניהו גרר אותנו למלחמת ברירה בעזה. וזרק לחמאס חבל הצלה, שחילץ אותו מהבור הכי עמוק שהוא היה בו, והישגים, שלא הייתה שום סיבה שיירשמו על שמו ועל שם המנהרות שהוא חפר והרקטות שהוא ירה על ישראל.

 ביבי נכשלת!

הוכחת שוב פעם לקיצונים – שאתה מבין רק כוח. ואצלנו פה בבית, בחסות השתיקה העלובה שלך, כאילו לא למדת דבר מהעבר, צומחים פה במהירות הסתה וגזענות ושנאה.  ואחרי הרצח המזוויע של הנער מוחמד אבו ח'דיר מירושלים, לא ברור מה אמור למנוע את הרצח הבא.  ההשתוללות, ההסתה והשנאה, פוגעת בכל אחד ואחד מאיתנו. אני יודעת טוב מאוד מה הסיכון שלקחתם על עצמכם, כל מי שהגיע היום להפגין בכיכר. באתם, כי אתם לא מוכנים להיכנע ולוותר. באתם כי אתם אזרחים במדינה שמגיע להם יותר!  הטירוף הזה מתאפשר באופן בלעדי באחריותו של ראש-הממשלה ושל ממשלת ישראל.

A-133

אדוני ראש-ממשלה,

לו היה לך מינימום של אומץ ואחריות לאומית, היית קם כבר מזמן ומגנה בצורה נחרצת, את הקריאות לרצח, לתקיפה, לרדיפה ולהשתקה.  ודואג שיחקרו ויגישו כתבי אישום נגד כל אותם רבנים, שמתירים את דמם של ילדים ערבים, ונגד כל אותם בכירי ימין מטורפים, שמארגנים מיליציות יהודיות מאורגנות וקבוצות תקיפה נגד שמאלנים, ונגד ארגוני זכויות אדם כמו "בצלם", או כל מי שחשוב אחרת.

ולו היה נשאר לך אפילו חלקיק של עמוד שידרה, היית מפטר מיד את שר-החוץ שלך, ברגע שהוא העז לקרוא לחרם גורף על עסקים של אזרחי ישראל הערבים.  ואתם, השרים ליבני ולפיד, השותפים הקואליציוניים, שמתיימרים לייצג קול מתון ו"להשפיע מבפנים", ההיעלמות והשתיקה המבישה שלכם נותנת את הלגיטימציה והתוקף, שמחפשים אותם קיצונים פנאטים, להפצת משנת השנאה שלהם.

חברות וחברים,

לממשלה הזו היו חמש שנים של צ'ק פתוח ליישם את המדיניות שלהם. חמש שנים של התקרבנות צבועה, כשבתקופה הזו היו שני מבצעים כושלים, ואלימות בלתי פוסקת.  ממשלה, שלא מסוגלת להביא שקט ארוך טווח לדרום, ותקווה לשני העמים, האשמה היא כולה עליה. והמבצע הזה הוא החותמת הסופית.

חברות וחברים לסיכום, המציאות לא פשוטה, אבל היכולת לשנות אותה היא בידיים שלנו: אנחנו אומרים לא להמשך אסטרטגית "ניהול הסכסוך בעצימות נמוכה" מבית מדרשם של ביבי ובוגי, הציבור בישראל תומך בפשרה, בשיתוף פעולה יהודי-ערבי, בסיום המצור על עזה, ובסיום הכיבוש, ואומר כן לשתי מדינות לשני עמים, לאימוץ יוזמת הליגה הערבית, ולהסדר מדיני כולל וסופי עכשיו, עם ממשלת האחדות הפלסטינית. הציבור בישראל אומר כן לדמוקרטיה, לשוויון ולשלום.

אין פתרון אחר, השינוי קרוב והתקווה תנצח.

יו"ר מרצ זהבה גלאון

צילום: אביב נוה

A-14