מערכת הביטחון ממליצה להקל בלחץ הכלכלי על עזה

 

היום אנחנו קוראים ב-"הארץ" שבמסגרת ההמלצות של מערכת הביטחון לדרג המדיני, לקראת השיחות על תנאי הפסקת האש בקהיר, בצבא מציעים להעביר משכורות לחמאס, לפתוח את אזורי הדיג, להקל על תנועות במעבר ארז ולהקל על מעבר סחורות לרצועה דרך כרם שלום. הם מסבירים כי "לישראל יש אינטרס שרצועת עזה לא תהיה תחת לחץ כלכלי וחברתי כה כבד".

נכון, הסרת המצור היא אינטרס ישראלי. היא הייתה גם אינטרס ישראלי לפני כחודשיים, וניתן היה להסכים עליה מול ממשלת הפיוס בראשות אבו מאזן, גם בלי כל ההרס וההרג, הטילים והחרדות של 50 ימי לחימה.

נחזור ל-23 באפריל, כשהוכרז על הקמתה של ממשלת הפיוס הפלסטינית. תוך 24 שעות התייצבו כל שרי הקבינט מול המצלמות:

"במקום לבחור בשלום אבו-מאזן כרת ברית עם ארגון טרור רצחני", אמר ראש הממשלה נתניהו. "אבו מאזן עוסק בטרור מדיני", הזדעק ליברמן. גם עלי התאנה הכביכול מתונים בממשלה לא השמיעו קול אחר: "אי אפשר להתנהל כרגיל כשלא הכל כרגיל" אמרה ציפי לבני. שר האוצר לפיד הרחיק לכת ורמז שבחבירה לחמאס הפלסטינים הוכיחו שחזונם הוא הקמת מדינה פלסטינית במקום מדינת ישראל.

ממשלת סרבנות השלום על כל חלקיה התעלמה מתוכן הסכם הפיוס שהיה טוב לאבו-מאזן והזדמנות לישראל, קפצה על ההזדמנות בכדי לפוצץ את המו"מ ולהפסיק את השיחות עם אבו מאזן, ולבטל את הפעימה הרביעית של שחרור האסירים (תזכורת: הממשלה העדיפה לשחרר רוצחים על הקפאת הבנייה בהתנחלויות).

כבר אז, חבריי לסיעת מרצ ואני אמרנו בקול ברור, שממשלת ישראל צריכה לראות בממשלת הפיוס הזדמנות. בשיחה עם ראש הממשלה אמרתי לו שהממשלה החדשה תהיה מחויבת לעקרונות הקוורטט, שמי שיוביל אותה הוא אותו אבו מאזן שכבר מוכיח שנים שזנח את הדרך הצבאית וששליטה שלו ברצועת עזה תשרת את האינטרס הישראלי.

צריך להגיד בקול ברור שממשלת נתניהו לא רוצה שלום ושהפיוס עם החמאס היה רק תירוץ להימנע מקבלת הסכם שיהיה צריך לאכוף אותו על המתנחלים. צריך לחזור ולהדגיש, שממשלת נתניהו יצאה לעוד מלחמה כי היא לא רצתה לעשות שלום.

בימים האחרונים אני שומעת כל הזמן את הדיבור על "הרתעה", ועל כך שגורמים במזרח התיכון מסתכלים מקרוב על התנהלותה של ממשלת ישראל בימים אלה. כשממשלת ישראל אומרת "לא!" מהדהד לממשלת פיוס בראשות המתונים וכמה חודשים אחר כך נותנת תמריצים והישגים לחמאס, שיירשמו על שמו ועל שם המנהרות שהוא חפר והרקטות שהוא ירה על ישראל, איזה מסר היא מעבירה מלבד זה שהיא מבינה רק כוח?

זהבה גלאון

צילום: אילן אסייג, "הארץ"