מופע מרהיב של בריחה מאחריות

המחבלים שביצעו את הפיגוע המחריד בירושלים הם רוצחים מתועבים, והם – ורק הם – הרוצחים היחידים בסיפור הזה.

אבל כמו בכל דבר שקשור לירושלים ולאזור בכלל, אי אפשר להסתכל על הדברים מחוץ להקשר. וההקשר הוא שבחודשים האחרונים אנחנו קמים ליותר מדי בקרים מדממים, ושבשני הצדדים יש הנהגה שלא עושה מספיק כדי לשנות את המציאות הנוראית הזאת. ושניהם עסוקים בהטחת האשמות במקום בלהנהיג ובלקחת אחריות.

מסיבת העיתונאים של נתניהו לאחר הפיגוע, היתה מופע מרהיב של בריחה מאחריות. נתניהו יודע שהחודשים האחרונים הם תוצאה של מדיניות. שהם הפירות הבאושים של אסטרטגיית "ניהול הסכסוך" שלו: אין ביטחון, אין שלום, אין אופק מדיני. רטוריקת ההפחדה, ההתקרבנות והטלת האשמה לכל עבר מנסה להסתיר את אובדן הדרך והעדר התקווה. היא נכשלת ממש כמו שהממשלה הזאת נכשלת בלשמור על בטחונם של אזרחי ישראל.

נתניהו חושף את פרצופו האמיתי ובמקום לרסן את הפרובוקציות של הבנטים והליברמנים הוא מתעסק בלהאשים את אבו מאזן. אם הוא אכן "גדול הטרוריסטים שהצמיח העם הפלסטיני" כמו שאמר היום בנט, אז תתמודדו איתו, יש לכם את הכלים אז מה עוצר בעדכם? אולי אתם גם יודעים שהפניית האצבע המאשימה כלפי אבו מאזן היא סתם אמירה לצורך רווח פוליטי, אולי אתם יודעים שמה שאמר היום ראש השב"כ הוא נכון ואתם מנסים לזרות חול בעיני הציבור ולהפריח סיסמאות כדי שלא ישימו לב מי באמת אחראי למה שקורה כאן?

בסוף דבריו נתניהו קרא לראשי האופוזיציה להצטרף לממשלת אחדות לאומית. מובן מאליו שכולנו מאוחדים סביב המלחמה בטרור, אבל לתת יד לממשלה שרק שופכת דלק על המדורה וחוסמת כל דרך לשים קץ לאיבה ולאלימות, זאת ממש לא הדרך. ברגע שראש הממשלה ילך לתהליך מדיני שכולל פשרה אמיתית, מרצ תהיה הראשונה להעניק לו רשת ביטחון. עד אז הדיבורים האלה הם לא יותר מניצול ציני של הפיגוע למטרות של תחמנות פוליטית.

הפניית אצבע מאשימה כלפי כולם מלבד עצמך היא לא מנהיגות, אלא פחדנות ובריחה מלקיחת אחריות על המדיניות שלך. מה שאנחנו עדים לו בחודשים האחרונים לא קורה בוואקום, זאת תוצאה של המציאות שהממשלה הזאת יצרה בחמש השנים האחרונות ושל הסרבנות שלה לעשות משהו כדי לשנות את התנאים בירושלים. הסלמה נוספת בירושלים תגרור אותנו למלחמת דת שעלולה לסבך את ישראל מול העולם המוסלמי כולו. בזמנים כאלה אזרחי ישראל זקוקים לפתרונות ולמנהיגות אחראית. לצערי, נתניהו לא יכול לספק לנו אף אחד מאלה.