ליברמן מציע משטר של "מנהיגים חזקים" כמו בדיקטטורות נוסח פוטין

בעקבות הצעת החוק של דוד רותם וישראל ביתנו לשינוי שיטת הממשל, אמרה יושבת ראש מרצ, זהבה גלאון, כי ליברמן מציע משטר של 'מנהיגים חזקים' כמו בדיקטטורות נוסח פוטין.

ח"כ עיסאווי פריג': "זה חוק ההשתלטות לא חוק המשילות"

ביום ראשון הקרוב (5.5) תובא לאישור הממשלה הצעת החוק של ח"כ דוד רותם (הליכוד ביתנו) לשינוי שיטת הממשל. הצעת החוק מבקשת להקשות על הפלת הממשלה והיא כוללת בין היתר: הקשחת התנאים להגשת אי אמון (צורך ברוב של 61 ח"כים לצורך הגשת אי אמון, בעוד כיום כל סיעה יכולה להגיש אי אמון); במקרה שהכנסת הביעה אי אמון, והמועמד שנבחר במקומו להרכיב את ממשלה לא הצליח- לא יתקיימו בחירות חדשות; לא תידרש הסכמת הנשיא להחלטה לפזר את הכנסת; העלאת אחוז החסימה; הקטנת מס' השרים וסגניהם. 

לדברי יו"ר מרצ זהבה גלאון: "בשם היציבות השלטונית, ההצעה של ליברמן והליכוד ביתנו, תחזק עוד יותר את כוחו של ראש הממשלה מול סיעות הכנסת ותחריף את סכנת עריצות הרוב. גם כך ראש הממשלה מרכז בידיו עוצמה חזקה מדי.

גלאון הוסיפה כי "במקום להחליף את שיטת הממשל, צריך להחליף את המושלים ולשריין בחקיקה מגילת זכויות אדם".

ח"כ עיסאווי פריג' התייחס אף הוא להצעת החוק והציע לקרוא לו חוק ההשתלטות ולא חוק המשילות. לדבריו "החוק הזה הוא המשך הקו האנטי דמוקרטי  שהחל בממשלה הקודמת. חסימת האפשרות להצעות אי אמון והעלאת אחוז החסימה מטרתם השתקת האופוזיציה ופגיעה בדמוקרטיה".

"אני רוצה להזכיר לראש הממשלה", אמר פריג' "שעד לא מזמן הוא עמד בראש מפלגת אופוזיציה בעלת 12 מנדטים. הגלגל מסתובב- היום נתניהו הוא ראש הממשלה ומחר עשוי למצוא עצמו באופוזיציה".