כולנו הולכים לשלם על המעשים הפליליים של גליה מאור

1.4 מיליארד ש"ח (!!) ועוד 200 מיליון בהוצאות משפטיות. זה המחיר המטורף שכולנו הולכים לשלם על המעשים הפליליים של מנכ"לית בנק לאומי לשעבר, גליה מאור, ושורה של בכירים נוספים בבנק שסייעו ללקוחות אמריקאים להעלים מס.

הסיפור במלואו נחשף היום: בנק לאומי הודה שהטיס בנקאים מישראל לפגישות חשאיות עם לקוחות אמריקאים ברחבי העולם, פגישות שהתקיימו בסתר – בבתי מלון, פארקים ובתי קפה, במטרה להסתתר מפני רשות המסים האמריקאית. הבנק גם הודה שסייע ללקוחות להשתמש בישויות משפטיות שהוקמו באיים הקריביים כדי להעלים מסים.

מי שהרוויחו מהמעשים החמורים האלה לא היו רק הלקוחות האמריקאים המרוצים, אלא גם הבכירים שעמדו אז בראש בנק לאומי, שגרפו בונוסים שמנים מהרווחים של הבנק מאותם הלקוחות. גליה מאור למשל, נהנתה בשנות עבודתה בבנק מתגמול של יותר מ-80 מיליון ש"ח, שהגיע בין היתר מהרווחים האדירים שהבנק השיג באמצעות הפעילות המפוקפקת הזאת.

נכון שעכשיו, כשהסיפור התפוצץ, הייתם מצפים שאותם בכירים יהיו מודאגים? תחשבו שוב. בנק לאומי הגיע להסדר עם הרשויות האמריקאיות לפיו הבנק עצמו ישלם את המחיר על הפעולות הלא חוקיות האלה, ו"הבנק" זה מחזיקי המניות ובמקרה של לאומי, למרבה הצער, אלה ממשלת ישראל וקרנות הפנסיה שלכם ושלי.

בחודשים האחרונים, ביחד עם חברתי לסיעה, ח"כ Tamar Zandberg תמר זנדברג, פנינו לכל מי שאפשר כדי לעצור את הכופר שכולנו הולכים לשלם כדי להגן על בכירי לאומי. ביקשנו להטיל עליהם אחריות אישית, שהם ישלמו. בסופו של דבר, בעקבות הפניות שלנו, המפקח על הבנקים אמר שכשחקירת הרשויות האמריקאיות יסתיימו הוא יחקור את הנושא. היום הזה הגיע.

אז הבוקר פנינו אליו שוב. הזכרנו לו שהציבור לא הרוויח מהעסקים הלא חוקיים של בנק לאומי, ולכן אין שום סיבה בעולם שהוא ישלם עליהם. אני מקווה ומאמינה שהחקירה של המפקח תסתיים בהטלת אחריות אישית על האחראים, ובדרישה שיחזירו את הבונוסים ויפצו את הבנק על הכופר ששילם. רק ככה, נתחיל לשים סוף לתופעה שבה אליטת ההון בישראל מרשה לעצמה לעשות מה שהיא רוצה, להרוויח עשרות ומאות מיליונים בדרכים לא לגיטימיות ולנקות את עצמה עם הכסף של כולנו.

זהבה גלאון

(בתמונה: גליה מאור באילוסטרציה של theMarker)