יאיר גולן

יאיר גולן,  בן  60, נשוי לרותי ואב לחמישה בנים. בעל תואר ראשון במדעי המדינה באוניברסיטת תל אביב ותואר שני במדיניות המנהל הציבורי באוניברסיטת הרווארד. סגן שרת הכלכלה והתעשייה וחבר כנסת מטעם מפלגת מרצ. סגן הרמטכ״ל לשעבר, מפקד פיקוד העורף ופיקוד צפון. נולדתי בראשון לציון להורים ואוהבים, רחל וגרשון. אבי ניצול שואה ואמי נולדה בארץ ישראל ואחים תומכים, רוני האחות הקטנה וארנון האח הבכור. את שנות נעוריי, עשיתי כראש מועצת קן בנוער העובד והלומד ולאחר כן הקמתי את גרעין ׳סופה׳ . בשנת 1980 התגייסתי לצנחנים ומילאתי שורה של תפקידים במשך כמעט ארבעה עשורים. במהלך השירות, נחשפתי למורכבות היום יומית בשטח והחיכוך מול הפלסטינים באיו״שׁ, הלחימה העיקשת מול הטרור לצד התקווה בהסכם מדיני. נלחמתי במלחמות עקובות מדם, ראיתי את הזעם הערבי באינתיפאדה הראשונה והשנייה וגם את הייאוש שדבק בחיילים כשאין אופק מדיני ויצירת פתרונות הולמים ארוכי טווח. ב-2016, כסגן הרמטכ״ל נאמתי בטקס יום השואה על התהליכים שזיהיתי ועודני בחברה הישראלית. ״מפחיד לזהות בקרבנו תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו בגרמניה לפני 80–70 שנה״, מילים אלה נאמרו מדם ליבי. הנאום אכן היה שנוי במחלוקת ועורר סערה גדול בין אלה שהזדהו עם דבריי לאלה אשר סלדו וביקשו לגנותו. 

דרכי הפוליטית החלה ב׳מחנה הדמוקרטי׳ כחבר כנסת וחבר בוועדת חוץ וביטחון, ולאחר מכן הצטרפתי לרשימת מרצ. ביולי 2021 עם הקמת ממשלת האחדות מוניתי לתפקיד סגן שרת הכלכלה והתעשייה, אותו אני ממלא גם היום. במסגרתו, עסקתי בתעסוקה בחברה הערבית ונשים בפרט על מנת למגר את אחוז האבטלה ולהעניק שוויון הזדמנויות לכלל אזרחי מדינת ישראל. בנוסף, ניצחתי על תחום הבטיחות באתרי הבניה ובריאות תעסוקתית. עם כניסתי למשרד, ראיתי את ההזנחה שפוגעת בעיקר באנשים השקופים. הכנסתי רופא תעסוקתי למשרד לאחר ששלוש שנים לא היה איש שאמון על התחום. לצד זאת, קיימתי עשרות דיונים, כנסים וסיורים באתרי בנייה במטרה ליצור תרבות בטיחות, הרתעה בשטח ותנאים טובים יותר לעוסקים בתחום. בנוסף, קידמתי את נושא הקואופרטיבים והערכות בזמן חירום במשרד. 

לאחר שלוש שנים עמוסות בזירה הפוליטית עם ארבעה סבבי בחירות ועוד אחת בדרך, החלטתי להתמודד על ראשות מרצ, מתוך חזון ואמונה כי טובת ישראל ושמירת זהותה כביתו הלאומי של העם היהודי מחייבת היפרדות מהפלסטינים. טובת ישראל והגברת הלכידות בין אזרחיה מחייבת ביסוסה של מדינת רווחה וחלוקה הוגנת של העושר שאנו מייצרים. טובת ישראל כביתו הלאומי של כל העם היהודי מחייבת שילוב החרדים בחיים היצרניים של המדינה, מתן לגיטימציה מלאה לכל זרמי היהדות, והוצאת הדת הממוסדת מהמרחב הפרטי. טובת ישראל כמדינה שיש בה מיעוט ערבי גדול מחייבת יחסי שותפות מלאים ושוויוניים בין אזרחים יהודים לאזרחים ערבים, כי אזרח, הוא אזרח, הוא אזרח. התחום היחידי בו לא קיים שוויון אזרחי הוא חוק השבות, הנותן ביטוי מועדף לעקרון הקובע שמדינת ישראל היא ביתו הלאומי של העם היהודי. כדי לממש את החזון של מדינת ישראל ולהרים ראש מול הימין הקיצוני – מרצ צריכה להתחדש. מרצ חייבת לגדול ולהיות מפלגת שלטון וחלק אינטגרלי מהממשלה הבאה. כדי שנוכל לעשות זאת, אנו נדרשים להסתכל קדימה ולבנות מרצ שעוסקת בנושאים הקריטיים עבור האזרח הישראלי ולהחזיר את השמאל הציוני אל סדר היום הציבורי.  זה הזמן להחזיר את גורלנו בידינו. זה הזמן לגלות מנהיגות ויוזמה ולהצטרף לקריאה שלי. 

ניצן הורוביץ

שר הבריאות ניצן הורוביץ, נבחר לראשות המפלגה ביוני 2019. קודם לכן כיהן כח"כ מטעם מרצ בין השנים 2009-2015. ב-2013 התמודד לראשות העיר תל אביב-יפו מטעם מרצ. הורוביץ הוא חבר הכנסת ההומו המוצהר הראשון שעומד בראש מפלגה בישראל. הוא הקים את תנועת ישראל חופשית למאבק בכפייה דתית, הוביל את המאבק לשוויון הקהילה הגאה בישראל ופעל רבות למען הפרדת דת ומדינה ולקידום עירוניות מקיימת, תחבורה ציבורית והגנת הסביבה.

הורוביץ הוא בעל רקע עיתונאי עשיר מזה 30 שנה, ועסק רבות בסיקור עניינים בינלאומיים. הוא היה פעיל בארגונים לזכויות אדם וארגוני סביבה, חבר במכון מתווים ובגופים נוספים לקידום השלום ויחסי החוץ של ישראל. הוא בוגר הפקולטה למשפטים ועורך-דין. גר בתל אביב עם עידו, בן זוגו מזה שנים רבות.

לנתניהו יש חברים מיליארדרים
למרצ יש רק אתכם.

ניצן הורוביץ

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ, נבחר לתפקיד ביוני 2019 וכיהן בח"כ מטעם מרצ בין השנים 2009-2015. חבר הכנסת ההומו המוצהר הראשון שעומד בראשות מפלגה בישראל, הקים את תנועת ישראל חופשית ועמד בראשה, הוביל את המאבק לשוויון הקהילה הגאה בישראל ופעל רבות למען הפרדת דת ומדינה ובנושאים עירוניים, תחבורתיים וסביבתיים. בעל רקע עיתונאי עשיר מזה 30 שנה, עסק רבות בסיקור ענייני חוץ, היה חבר במכון מיתווים, בעל תעודת עו"ד מוסמך ובוגר הפקולטה למשפטים והתמודד לראשות העיר תל אביב ב-2013. גר בתל אביב עם בן זוגו.

דילוג לתוכן