זהבה גלאון

יו"ר מרצ לשעבר, זהבה גלאון, הטביעה חותם משמעותי וחשוב בחיים הציבוריים במדינת-ישראל. בשל פעילותה הפרלמנטארית והציבורית, עתירותיה לבג"צ והופעותיה בתקשורת, היא הפכה למבטאת המובהקת, המוכרת והבולטת ביותר של אג'נדה ליברלית-דמוקרטית בישראל. 

היא נאבקה בכנסת ומחוצה לה, על זכויות-אדם ובעיקר זכויות נשים, זכויות-מיעוטים ומגזרים מקופחים בכלל. המחיר הפוליטי האישי ששילמה גלאון על עמדותיה העקרוניות במאבקה נגד כפייה דתית, לסיום הכיבוש ולשלום, חדד את זיהויה, וביצר את דימויה הציבורי כאשת ערכים וכמי שנושאת את דגל המחנה. בכל  שנות פעילותה הוכיחה גלאון עשייה ציבורית ופוליטית עשירה, שמיצבה אותה כמותג של דמוקרטיה, זכויות-אדם ושלום. 

גלאון נבחרה לכנסת בשנת 1999, וכיהנה 16 שנים כחברת כנסת, מתוכן שימשה במשך 10 שנים כיו"ר סיעת מרצ בכנסת ו- 6 שנים בתפקיד יו"ר מרצ. בתקופתה מרצ הכפילה את כוחה בכנסת מ-3 מנדטים ל-6 מנדטים. גלאון נחשבה לאחת מחברי-הכנסת הבולטים, והמוערכים ביותר בקרב כל חברי הבית. 

את רובן המוחלט של שנותיה בכנסת עשתה גלאון באופוזיציה, חברה בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, בוועדת הכספים, בוועדה למעמד האישה, בוועדת החוקה ובוועדת הכנסת. ולמרות שגלאון לא כיהנה מעולם כשרה בממשלה, היא נבחרה שוב ושוב לרשימות המשפיעים על הכלכלה הישראלית.

היא זכתה באות יקירת הקהילה הלהט״בית, על הישגיה בפעילותה הפרלמנטארית והציבורית למען שוויון זכויות מלא לקהילת הגייז בישראל. היא זכתה באות התנועה לאיכות השלטון על המאבק לפירוק הריכוזיות במשק ולמאבק בהון-שלטון, וזכתה בפרס אומ״ץ על מלחמתה למען צדק חברתי. נשיא המדינה העניק לגלאון את עיטור המאבק בסחר בבני אדם. בנימוקי ועדת הפרס נכתב כי "גלאון היא פורצת דרך שנטלה תפקיד מרכזי במאבק בסחר בבני-אדם…מילאה תפקיד היסטורי במאבק בסחר בבני-אדם. 

על פעילותה למען שלום וזכויות-אדם זכתה גלאון בפרס ע"ש "מהאטמה גנדי", על פעילותה למען נשים וקידום שוויון מגדרי קיבלה את פרס "נשים מבטיחות" מהמועצה האמריקנית של נשים יהודיות (NCJW). את פרס "הנשיא קרטר לזכויות-אדם" שהוענק ל"בצלם"- מרכז המידע הישראלי לזכויות האדם בשטחים, קיבלה בשמו של הארגון בשל היותה המנכ"לית המייסדת של "בצלם". גלאון שמשה גם כמזכ"ל "רצ " ובצוות המז"כלים של מרצ, ומנכ"ל המרכז הבינלאומי לשלום. 

גלאון ילידת 1956 עלתה ארצה מברה"מ לשעבר בגיל 4. נשואה ואם לשניים. בעלת תואר B.E.D בחינוך מיוחד מהמכללה האקדמית בבית ברל, תוארM.A  בפילוסופיה של החינוך מהאוניב' העברית, וסיימה לימודי דוקטורט במגדר באוניב' בר-אילן (בלי כתיבת עבודה)

מאז שגלאון הודיעה על פרישתה מהכנסת (אוק' 2017) ומהפרישה במירוץ לראשות מרצ (פבר' 2018), היא המשיכה בפעילותה הציבורית; היא הקימה את מכון זולת – לשוויון וזכויות אדם ושמשה כנשיאה שלו, כותבת טור שבועי בעיתון “הארץ”, נחשבת לצייצנית מובילה בטוויטר ואורחת קבועה בתכניות אקטואליה.

ביולי 2022 גלאון הודיעה שתתמודד בפריימריז לראשות מרצ.

ניצן הורוביץ

שר הבריאות ניצן הורוביץ, נבחר לראשות המפלגה ביוני 2019. קודם לכן כיהן כח"כ מטעם מרצ בין השנים 2009-2015. ב-2013 התמודד לראשות העיר תל אביב-יפו מטעם מרצ. הורוביץ הוא חבר הכנסת ההומו המוצהר הראשון שעומד בראש מפלגה בישראל. הוא הקים את תנועת ישראל חופשית למאבק בכפייה דתית, הוביל את המאבק לשוויון הקהילה הגאה בישראל ופעל רבות למען הפרדת דת ומדינה ולקידום עירוניות מקיימת, תחבורה ציבורית והגנת הסביבה.

הורוביץ הוא בעל רקע עיתונאי עשיר מזה 30 שנה, ועסק רבות בסיקור עניינים בינלאומיים. הוא היה פעיל בארגונים לזכויות אדם וארגוני סביבה, חבר במכון מתווים ובגופים נוספים לקידום השלום ויחסי החוץ של ישראל. הוא בוגר הפקולטה למשפטים ועורך-דין. גר בתל אביב עם עידו, בן זוגו מזה שנים רבות.

לנתניהו יש חברים מיליארדרים
למרצ יש רק אתכם.

ניצן הורוביץ

יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ, נבחר לתפקיד ביוני 2019 וכיהן בח"כ מטעם מרצ בין השנים 2009-2015. חבר הכנסת ההומו המוצהר הראשון שעומד בראשות מפלגה בישראל, הקים את תנועת ישראל חופשית ועמד בראשה, הוביל את המאבק לשוויון הקהילה הגאה בישראל ופעל רבות למען הפרדת דת ומדינה ובנושאים עירוניים, תחבורתיים וסביבתיים. בעל רקע עיתונאי עשיר מזה 30 שנה, עסק רבות בסיקור ענייני חוץ, היה חבר במכון מיתווים, בעל תעודת עו"ד מוסמך ובוגר הפקולטה למשפטים והתמודד לראשות העיר תל אביב ב-2013. גר בתל אביב עם בן זוגו.

דילוג לתוכן