עיסאוי פריג'

הצעת חוק חדשה תחייב בתי ספר להקדיש שיעור בשבוע לנושא הגזענות

הצעת חוק חדשה מבקשת לחייב את כלל בתי הספר בישראל להקדיש שעת לימוד שבועית לנושא הגזענות המתפשטת בחברה הישראלית. את החוק יזם ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ), ואליו הצטרפו חמשת חברי הכנסת האחרים של הסיעה.

מציע החוק, ח"כ עיסאוי פריג' (מרצ), אמר כי "לא עובר שבוע בלי תקיפה על רקע גזעני, וכל יום נשברים שיאים חדשים. הרחובות מדממים, וביבי ממשיך להשקיף מהצד, כמו בימים שעמד על המרפסת בכיכר ציון וחייך למצלמות, כשלמטה הקהל צועק 'מוות לערבים'."

לדבריו, הגזענות מאיימת על כל אזרח ישראלי, ללא קשר לדת, מין או גזע. "רחובות ישראל הופכים למקום מפחיד ומסוכן. שתיקת הממשלה כמוה כהסכמה. מרוב דיבורים על שיוויון בנטל לא שמנו לב שצומחת לנו מפלצת מתחת לאף. אני מקווה שהממשלה החדשה תדע להשקיע משאבים, גם בתחום החינוך וגם בתחום האכיפה והענישה. אנחנו במרצ נזכיר לה ולא ניתן לנושא לרדת מסדר היום".

בהצעת החוק נכתב כי "נגע הגזענות מתפשט החברה הישראלית על כל גווניה, ומוצא את ביטויו במעשי אלימות קשים, שמתרחשים על רקע גזעי, לאומי או דתי, וזאת בתדירות הולכת וגוברת. תופעה זו מאיימת על החברה הישראלית, וכל מקרה נוסף מעודד את המקרים שיבואו אחריו."
עוד נכתב בהצעה כי "לצד הצורך בענישה והתרעה חד משמעיים, עולה הצורך הדחוף להנחיל לתלמידי ישראל ערכים של סובלנות וכיבוד הזולת מחד, ודחיית גזענות, אלימות ושנאת השונה מאידך. הישגים גבוהים יותר במיצ"ב או בבחינות הבגרות, לא יסייעו לחברה הישראלית ילדיה גדלים באווירה של שתיקה ואף מתן לגיטימציה לגילויי גזענות ואלימות. על כן מוצע להקדיש משאבים משמעותיים למיגור התופעה, ולנצל את השפעת מערכת החינוך על מנת לשרש תפיסות גזעניות וסטריאוטיפים שליליים על האוכלוסיות השונות המרכיבות את החברה הישראלית".

לקריאת הצעת החוק:

הצח גזענות by מפלגת מרצ