הצעת החוק של תמר זנדברג להיטל על דירות רפאים

ביום ראשון עלתה להצבעה בוועדת השרים לחקיקה הצעת החוק של ח"כ תמר זנדברג (מרצ) שמטרתה לגבות היטל על דירות מגורים ריקות באזור היצע נמוך. ההצעה ביקשה להשתמש בהכנסות מהמיסוי בכדי לקדם דיור בר השגה ולפיתוח תשתיות. ההצעה לא קיבלה תמיכה ממשלתית, זאת למרות למרות שהנושא עלה בהמלצות וועדת טרכטנברג ומשרד הפנים מעכב את ההחלטה כבר למעלה משנה.

על פי הנתונים שהוצגו בוועדת טרכטנברג עומדות כיום בישראל כ-47 אלף דירות ריקות, מהן 4,746 בתל אביב, 3,445 בחיפה ו-3,429 בירושלים. 

ח"כ תמר זנדברג אמרה בתגובה להחלטת הממשלה כי: "הממשלה בחרה היום מצד אחד להמשיך ולהתעלם מאזרחים ואזרחיות שסובלים ממשבר הדיור ומהצד השני לעודד תושבי חוץ ובעלי הון לרכוש דירות שעומדות ריקות במרבית השנה. וועדת טרכטנברג קבעה כי הממשלה חייבת להטיל מס על הדירות הריקות ולמרות זאת, כלום לא קרה. הצעת החוק שלי ושל עמותת ידיד ביקשה להסדיר היטל מס מוגדל על דירות ריקות, היטל שיחזור לתושבים דרך הקמת פרויקטים לדיור בר השגה. הפתרונות למשבר הדיור מונחים לפתח הממשלה ועדיין היא ממשיכה להתעלם".

ח"כ זנדברג הוסיפה כי: "בשנים האחרונות משבר הדיור הוא כבר מציאות קיימת. המשבר מתבטא בעליות מחירים קיצוניות, שמביאה לדחיקת אוכלוסיות רבות אל מחוץ לאזורי ביקוש ובפרט ממרכז הארץ. במקביל מתרחש תהליך של רכישת דירות על ידי בעלי אמצעים – פעמים רבות תושבי חוץ – אשר מתגוררים בדירות לתקופות קצרות מאוד, אינם משכירים אותן והן עומדות ריקות.

״כבר ברור שהפיתיון למשבר לא יהיה רק בהגדלת ההיצע לבניה, אלא גם בהתערבות במחירים ברגולציה על המלאי הקיים. דירות הרפאים נוגדות את האינטרס הציבורי; הן פוגעות באיכותו של המרחב הציבורי סביבן, מעמיקות את הפערים החברתיים וגורעות מההיצע של הדירות להשכרה באזורים שמשוועים להן"


רן מלמד, סמנכ"ל עמותת "ידיד – מרכזי זכויות בקהילה" אשר יזמה את הצעת החוק אמר כי: "תכניות הממשלה בתחום הדיור הן תכניות שגם אם יצאו במלואן לפועל ייקחו מספר שנים לפני שנראה את התוצאות שלהן. החוק להטלת היטל על דירות מגורים ריקות יכול לשחרר מידית אלפי דירות למגורים או לחלופין להגדיל את הכנסות המדינה ולאפשר הגדלת סכומי הסבסוד בשכר דירה לאוכלוסיות נזקקות".

ההצעה תעלה להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי. 

 

tamimigdalimforweb