זהבה גלאון

הלב עם משפחות החטופים, אך המבצע "שובו אחים" מאבד קשר עם מטרתו המקורית

מאז יום שישי שעבר, כשנודע דבר חטיפתם של שלושת הנערים, ליבי כבד. אי אפשר אפילו לתאר מה עובר על המשפחות של אותם נערים, שחיות באי וודאות לגבי שלומם, מיקומם והאם, ומתי, יקבלו מידע נוסף לגביהם.

הדבר החשוב ביותר הוא איתור הנערים והשבתם הביתה, כפי שאמר ח"כ אילן גילאון, "הילדים תחילה". כל חברי-הכנסת של מרצ התראיינו בכלי התקשורת, והביעו קול צלול לעומת מקהלת ההתיישרות של כל השאר, העושה הבחנה בין מבצע "שובו אחים" להשבת החטופים, לבין העובדה, שהמבצע מאבד קשר למטרה המקורית שלו, והופך להיות מבצע עם אג'נדה של ענישה ונקמה כנגד הרשות הפלסטינית.

כפי שאמרתי השבוע באולפנים המיוחדים של ערוץ 1, ערוץ 2 וערוץ 10 ותכניות הרדיו של רשת ב' וגלי צה"ל: ההחלטות שקיבלה הממשלה בימים האחרונים הן לא רק פוליטיות וציניות, אלא, גם פוגעות במאמץ, שהכוחות בשטח יכולים להקדיש לאיתור החטופים, מסכנות שלא לצורך את החיילים שנשלחים לערים פלסטיניות, ומייצרות את התנאים ליצירת הפיגוע הבא.

 מה אמרתי לראש הממשלה?

אתמול נפגשתי עם רה"מ נתניהו לעדכון על המאמץ להשבת החטופים. בפגישה אמרתי לרה"מ, שהוא חייב להגיב לדברים הנכוחים והאמיצים של ראש הרשות, אבו מאזן, שבדבריו בפני שרי החוץ של ארגון מדינות האסלם בסעודיה, אמר: "הנערים הם בני אדם וצריכים לחזור הביתה". ובכך הוכיח אבו-מאזן שוב את המחויבות שלו להתנגדות לטרור ולהקמת מדינה פלסטינית. הוספתי, שבמקום לפעול למיטוט ממשלת הפיוס הפלסטינית, על רה"מ, בתום המאמץ להשבת החטופים, להציג יעדים מדיניים להגעה להסדר, ולקבוע פגישה עם אבו מאזן.

בפגישה גם מתחתי ביקורת על המדיניות של "מה שלא הולך בכוח הולך ביותר כוח" ואמרתי, שזה לא יכול אף פעם להיות פתרון. הבעתי בפניו את מה שטענו במשך כל השבוע, שמדיניות המעצרים וההצעות של מערכת הביטחון לגירוש חברי הפרלמנט, להפסקת המימון והריסות בתים, שיטות שהשתמשו בהם בימים עברו, שהוכחו גם כלא יעילות, לא מרתיעות, והמהוות ענישה קולקטיבית, לא רק שהם לא יחזירו את הנערים החטופים חזרה, אלא, יחזקו את החמאס מול הגורמים הפלסטינים המתונים.

 חברי הכנסת של מרצ מגיבים למבצע

ח"כ ניצן הורוביץ כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "החטיפה פוגעת בשני העמים. גורמים קיצוניים רוצים להטיל את שני העמים למערבולת של דם ואש. אסור לנו לשחק לידיהם". ח"כ עיסאוי פריג' כתב טור לאתר נענע 10 בו אמר, בין השאר, כי "אם באמת חילוץ החטופים היה המטרה המרכזית של נתניהו, הוא היה חובר לנשיא הפלסטיני אבו מאזן, משתף איתו פעולה ומנצל את הנכונות שלו לסייע בכדי למצוא אותם בריאים ושלמים".

 ח"כ מיכל רוזין, יו"ר הנהלת מרצ, אמרה כי "במסגרת השיח הפוליטי סביב אירוע החטיפה והמבצע "שובו אחים" משמיעה מרצ קול נהיר וברור הקושר את האירועים לתמונה הרחבה יותר של הקיפאון בתהליך המדיני והצורך הדחוף בהסכם מדיני ופתרון של שתי מדינות". הנהלת מרצ תתכנס ביום ראשון כדי לדון במצב ובהשלכותיו.

נאבקים בממשלת הימין

 במקביל, אנחנו ממשיכים להילחם נגד החקיקה של ממשלת הימין בכנסת, ובעיקר בשני חוקים מסוכנים במיוחד, שממחישים באיזו ציניות הממשלה מתכוונת להנציח את המצב הקיים, במקום להתקדם לעבר הסדר מדיני.

הראשון הוא "חוק האסירים", שכובל את ידיו של ראש הממשלה הן במהלכים מדיניים והן במצבים כמו זה שאנחנו עדים לו כעת. בשבוע שעבר, כמה ימים לפני החטיפה, בדיון על הצעת-החוק, שאלתי את ראש הממשלה מה יעשה אם חלילה ייפול בשבי גלעד שליט נוסף.

 חוק נוסף שאנחנו נאבקים בו הוא החוק להזנה בכפייה, חוק המכשיר עינויים, המבקש לשבור שביתה ולפגוע בזכויות האדם הבסיסות של האסירים, מחמם את הגזרה עוד יותר מול הפלסטינים ופוגע משמעותית במעמדה של ישראל בעולם.

ח"כ תמר זנדברג אמרה כי "הזנה בכפייה תעמיד את ישראל בשורה אחת עם מדינות העולם השלישי שמענות אסירים. העינוי הזה מנוגד לחוק הבינלאומי, לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, לחוק זכויות החולה, לאתיקה הרפואית ולאתיקה המשפטית. אסור לתת לו לעבור".

העיתוי של החוק להזנה בכפייה והעובדה כי הממשלה מנסה להעביר אותו בהליך מהיר ותוך שבירת הכלים הפרלמנטריים, מעלה חשש, כי יש כאן ניסיון למחטף של ממשלת נתניהו, שמאז החל סיפור החטיפה לא מפסיקה לדחוף את האג'נדה של האשמת אבו מאזן וממשלת הפיוס.

מתי יצא לנו משהו מהקשר האינטימי של הרב ליאור עם אלוהים?

ולפני סיום, למי שלא קראו את דבריו של הרב הראשי של קריית-ארבע, דב ליאור, שהסביר, שחטיפת שלושת הנערים היא עונש על היוזמות להכרה בנישואים גאים ובגיורים רפורמיים. כדאי שידעו, שהרב הקדוש פתח קו ישיר לאלוהים וקורא את המחשבות שלו; חשבתי, שאם הוא באמת מתקשר עם כוחות עליונים בצורה כל כך אינטימית, שאולי יעשה לנו טובה, על הדרך, וגם ישאל שם איפה החטופים נמצאים. עד שליאור יביא מהשמיים משהו מועיל, הוא וחבריו מוזמנים לשמור את ההסתה המכוערת שלהם לעצמם. אנחנו בינתיים ננסה להבין מה עשינו שמגיע לנו עונש בדמות נוכחותו בחיינו.

לא מאמינה ב-"שקט יורים".

חברות וחברים,

שבוע קשה עבר עלינו, כולנו, אבל דווקא בזמנים כאלה חובה לעמוד על ערכינו ועל עקרונותינו ולא לקבוע את האג'נדה לפי הכיוון אליו נושבת הרוח, אלא, להוליך את הלך הרוח.

אמרתי, שמי שעצם עיניים ממה שקרה בשטח, מהתסיסה שהייתה בעקבות ההחלטה של הממשלה שלא ליישם את הפעימה הרביעית, הכוללת שחרור אסירים, משביתת העצירים המנהליים, מהריגת 10 פלסטינים מתחילת השנה, ומההשלכות של המשך הבנייה בהתנחלויות, מי שקידש את הקיפאון המדיני ונכנע לגורמי הימין הקיצוני, מצא את עצמו מול אירועים טרגיים כאלה.

אנחנו כאן כדי לשמור שגם בתוך ההתלהמות, התסיסה בשטח, ההסתה וה-"שקט יורים", יהיה קול מתון, מדוד, הממשיך להשמיע את התביעה לסיום הכיבוש וחתירה לשקט ולשלום.

 שלכם ושלכן,

זהבה גלאון