די. ראש הממשלה צריך ללכת הביתה.

 

הנאום שנתניהו נתן עכשיו נשמע לכם מוכר? אולי זה כי הוא נתן את אותו הנאום בדיוק לפני שנתיים, כשהכריז על הפסקת אש בסוף מבצע עמוד ענן. 

היום: "השמדנו אלפי רקטות ומשגרי רקטות"
בסיום עמוד ענן: "השמדנו אלפי רקטות שכוונו לדרום ואת רוב הרקטות שכוונו למרכז"

היום: "הרסנו מרכזי שליטה של החמאס"

בסיום עמוד ענן: "הרסנו מרכזי שליטה של החמאס"

היום: "חמאס חשב שהוא יתיש אותנו וטעה"

בסיום עמוד ענן: "חמאס הניח שנמנע ממתקפה מולו וטעה"

ועוד ועוד. פשוט העתק-הדבק.

כבר אמרו גדולים ממני שההגדרה של טירוף היא לעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות.

כבר חמש שנים נתניהו מנסה את ההזייה הזאת שנקראת "לנהל את הסכסוך". הוא טומן את הראש בחול, חושב שהוא יכול למרוח אותנו ואת כל העולם , ואז כשהוא מגלה שסיר הלחץ החנוק שנקרא רצועת עזה מבעבע וממטיר עלינו אש הוא גורר את כל המדינה לעוד מבצע חסר תוחלת ששוב "משמיד את הרקטות" ושוב מסב לחמאס "פגיעה קשה" וכמובן "משקם את ההרתעה". אין ספק, ההרתעה הישראלית ממש שוקמה והחמאס ממש נפגע. כנראה שזו הסיבה שבמשך 70 יום הוא יורה על כל חלקי הארץ את אותן רקטות שהשמדנו לו בפעם הקודמת. וההסכם הנוכחי של נתניהו עם החמאס מבטיח לנו בדיוק, אבל בדיוק את אותו הדבר בעוד שנה-שנתיים. מה הפלא שהרוב הגדול של הישראלים לא מאמינים שהפסקת האש הזאת תחזיק יותר משנה? מה הפלא שאפילו ראש הממשלה לא העז בנאום הזה להתחייב שהשקט המדומה הזה יחזיק מעמד. 

זו התמצית של מה שנתניהו מסוגל להציע לאזרחי ישראל: תפיסה מתקרבנת ומבוהלת, כאילו אין לנו מה לעשות חוץ מלשבת בחיבוק ידיים, להאשים את העולם באנטישמיות, לחכות שירו עלינו רקטות ואז להיגרר לעוד סיבוב בבוץ העזתי ולהפציץ שוב ושוב את מה שנשאר מהרצועה.

אפס מחשבה אסטרטגית, אפס יוזמה ואומץ כדי לשנות את המציאות המדינית, כדי לתת לתושבי הדרום סיכוי לביטחון אמיתי לטווח ארוך, כדי לתת לתושבי עזה משהו אחר מנקמה לחיות עבורו, כדי לתת למתונים הפלסטינים את היכולת להתחזק מול החמאס ולהציב אלטרנטיבה. כלום. אפס בניצול הזדמנויות מדיניות, אפס בהבנה שאין הרתעה צבאית שמונעת מהחמאס לשגר עוד פצמ"ר ועוד רקטה, אפס בהפנמה ששבעים חיילים ואזרחים הרוגים, בור של 9 מיליארד ש"ח בתקציב וכתישת רצועת עזה זו לא מדיניות, זו היגררות מופקרת שמשרתת את החמאס וכישלון מנהיגותי. 

יש אלטרנטיבה לטירוף הזה וכולנו חוץ מנתניהו יודעים מהי. האלטרנטיבה הזאת עומדת לפתחו של ראש הממשלה כבר חמש שנים והוא מסרב לבחור בה. במקום זה הוא מתעקש "לנהל את הסכסוך" וכל פעם מגלה שהסכסוך מנהל אותו. מאסנו באנטי-מדיניות הזאת ובמסיבות עיתונאים זחוחות שמאוד מתאמצות לגרד לנתניהו עוד כמה אחוזי תמיכה בסקרים. 

די. ראש הממשלה צריך ללכת הביתה.

זהבה גלאון