גלאון: דברי שר החוץ האמריקני הם אות אזהרה לישראל

הנהלת מרצ אישרה הערב הצעת החלטה מדינית, הקוראת לממשלת ישראל לאמץ את נוסחת היוזמה הערבית כפתרון לסכסוך באזורינו, ולקדם קמפיין ציבורי לתמיכה ביוזמת הליגה. גלאון: "או שיהיו כאן שתי מדינות או שישראל לא תוכל להמשיך להתקיים כמדינה דמוקרטית וכמדינת העם היהודי".

"מרצ רואה במאמצים הדיפלומטיים האמריקניים לחדש את המגעים בין ממשלת ישראל לרשות הפלסטינית הזדמנות שאסור לישראל להחמיץ ומודאגת מניסיונות הממשלה לגרור רגליים ולתקוע מקלות בגלגלי המאמצים האמריקנים" נכתב בהצעה שאושרה, "מרצ קוראת לממשלת ישראל לאמץ את נוסחת היוזמה הערבית כפתרון לסכסוך באזורינו".

ראשת מרצ, זהבה גלאון אמרה במהלך הישיבה כי דבריו של מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי על כך שחלון ההזדמנויות לפתרון שתי המדינות ייסגר בעוד כשנתיים, הם גם קריאת השכמה וגם אות אזהרה לציבור הישראלי. "או שתהיה שיהיו כאן שתי מדינות או שישראל לא תוכל להמשיך להתקיים כמדינה דמוקרטית וכמדינת העם היהודי".

היוזמה הערבית, שאושרה על ידי הליגה הערבית ב- 2002, קיבלה תוקף מחודש לפני שבועות מספר בועידת הליגה הערבית, שהבהירה כי ההצעה לשלום כולל ומקיף עם כל מדינות ערב בתמורה לנסיגה ישראלית מהשטחים, מונחת על השולחן.

מרצ סבורה שהיוזמה הערבית היא המתנה הגדולה ביותר שמדינת ישראל יכולה לקבל, שכן היא מאפשרת לה לקיים יחסים דיפלומטיים וכלכליים עם מרב מדינות האזור, ומייצרת ציר של סובלנות ושלום. ציר שיכול להוות משקל נגד לגורמים פונדמנטליסטיים מסוכנים, הרוצים להפוך את הסכסוך לסכסוך בין דתי- שאין לו פתרון.

בישיבת ההנהלה השתתה לראשונה חברת הכנסת לשעבר קולט אביטל, שפרשה מהעבודה והצטרפה למרצ במערכת הבחירות האחרונה בעקבות מה שהגדירה כ"קיפול הדגל המדיני והקריצה להתנחלויות".