קידום זכויות בעלי מוגבלויות

מרצ הוסיפה גם בכנסת הנוכחית לפעול לקידום זכויותיהם של בעלי מוגבלויות. ח"כ גילאון, המשמש כיו"ר השדולה למען אנשים עם מוגבלות, וכיו"ר ועדת המשנה לענייני נגישות, התריע במהלך מבצע "צוק איתן", על היעדר מקלטים נגישים באזורים בדרום. בעקבות פנייתו הציב פיקוד העורף מיגוניות מותאמות בעיר באר-שבע.

בין היתר פעל ח"כ גילאון להנגשת מבני ציבור והמרחב העירוני לאנשים עם מוגבלות, לאישור תקנות נגישות לתחבורה ציבורית בירושלים, להתמודות עם אפליית בעלי מוגבלויות בערים שונות ולחיוב חברות הביטוח לחדול מסירובן לבטח ילדים ומבוגרים עם מוגבלות. התערבותו של ח"כ גילאון ופנייתו למשרד הבריאות אף הביאה לכך שמשרד הבריאות יחל בקידום תכנית לאומית לטיפול בלוקים בשבץ. בנוסף, טיפל ח"כ גילאון במאות פניות של אנשים עם  מוגבלויות וסייע להתמודדותם מול הרשויות, ועוד.

במקביל הגישו חברי וחברות הכנסת של מרצ שורה של הצעות חוק לקידום בעלי מוגבלויות:

הצעת חוק שאושרה בקריאה שנייה ושלישית ונכנסה לספר החוקים:

חוק לפטור מזכויות יוצרים לטובת הנגשת יצירות לאנשים עם מוגבלות – החוק שקידם ח"כ גילאון נועד להנגיש יצירות (שלא למטרות רווח) לבעלי מוגבלויות, ללא קבלת רשות מבעל זכויות היוצרים. החוק יגדיל משמעות את חומרי  הקריאה והיצירות הנגישים לבעלי מוגבלויות המתקשים בקריאה. הצעת החוק עברה קריאה שנייה ושלישית ואושרה. 

העסקת בעלי מוגבלויות במגזר הציבורי והפרטי הצעת החוק שהגיש ח"כ גילאון לצד ח"כ שמולי (עבודה), מחייבת להעסיק לפחות 3% עובדים עם מוגבלות בשירות הציבורי עברה הקריאה טרומית, ובהמשך בעקבות הפעילות הציבורית הוצא צו הרחבה להעסקת אנשים עם מוגבלות במגזר הפרטי ומגזר הציבורי.

הצעת חוק איסור הפליית אנשים עם מוגבלות המלווים בכלבי סיוע, התשע"ד- 2014 –  הצעת החוק שהגישה ח"כ זנדברג מציעה להסדיר את נושא כלבי הסיוע ולאסור את הפלייתם של אנשים עם מוגבלות הנעזרים בהם במקומות עבודה, מקומות ציבוריים ובתחבורה הציבורית, כפי שמוצע כיום בחוק איסור הפליית עיוורים המלווים בכלבי נחייה, תשנ"ג-1993. הצעת החוק מגדירה את המונח "כלב סיוע" ככלב מאולף המסייע בדרכים שונות לאדם עם מוגבלות בחיי היום יום, לרבות אנשים שסובלים מאפילפסיה ומחלות פיזיות ונפשיות שונות ומליקוי חברתי  (בעלי מוגבלויות). ההצעה לא עברה ותקודם בכנסת הבאה